referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Sobota, 8. augusta 2020
USA (v skratke)
Dátum pridania: 09.09.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Trajan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 764
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
USA

Spojené štáty, dlhý tvar Spojené štáty americké (skratka USA), (po anglicky United States of America, skratka USA) sú federatívny štát v Severnej Amerike rozkladajúci sa od Atlantického po Tichý oceán a na niektorých tichomorských ostrovoch (napríklad Havaj). Spojené štáty sa skladajú z 50 štátov, federálneho územia s hlavným mestom a sídlom vlády a Kongresu a ďalších viac či menej samosprávnych území (Portoriko, Severné Mariány, Guam, Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa a ďalšie).

Poloha:

Spojené štáty americké ležia v Severnej Amerike. Ich brehy obmýva z východu Atlantický oceán a zo západu Tichý oceán. Štát Aljaška leží v severnej časti kontinentu a je zo severu obmývaný Severným ľadovým oceánom. Aljašku oddeľuje od Euroázijského kontinentu Beringov prieliv. Medzi najznámejšie polostrovy patrí Florida na juhu USA, ktorý oddeľuje Mexický záliv od Atlantického oceánu. Zo severu majú USA spoločnú hranicu s Kanadou a na juhu s Mexikom. Floridský prieliv oddeľuje USA od ostrovného štátu Bahamy a od Kuby.

V tomto zozname sa nachádza 10 najväčších miest v Spojených štátoch podľa počtu obyvateľov (na základe údajov zo sčítania obyvateľstva v roku 2000). Všetky čísla počítajú len ľudí žijúcich priamo v meste, nepočítajú populáciu v metropolitnom okolí (hoci aj tak zostáva poradie prvých troch miest zachované).

1.New York, štát New York - 8 008 278
2.Los Angeles, Kalifornia - 3 694 820
3.Chicago, Illinois - 2 896 016
4.Houston, Texas - 1 953 631
5.Philadelphia, Pensylvánia - 1 517 550
6.Phoenix, Arizona - 1 321 045
7.San Diego, Kalifornia - 1 223 400
8.Dallas, Texas - 1 188 580
9.San Antonio, Texas - 1 144 646
10.Detroit, Michigan - 951 270


Doprava:

Dĺžka železničných tratí v súčasnosti je o tretinu kratšia ako v roku 1930. Železnice zabezpečujú najmä prepravu surovín a potravín. Pri preprave osôb sa presadzujú najmä v prímestských oblastiach. Cestná doprava využíva najrozsiahlejšiu cestnú sieť na svete. Osobné auto je v USA nutnosťou, nie luxusom. Počet osobných áut presahuje 140 miliónov. Väčšina riečnych vodných ciest je vo východnej časti krajiny. Najvýznamnejšie sú na Mississippi a Veľké kanadské jazerá. Námorná doprava sa sústreďuje do východných a južných pobrežných oblastí. Najväčší obrat tovaru má prístav South Lousiana. Letecká doprava má prvoradý význam v preprave osôb. V prepočte na osobokilometre značne prekoná všetky ostatné druhy dopravy. Najväčšie letiská USA aj sveta podľa počtu prepravovaných osôb sú v Chicagu, Atlante, Dallase a Los Angeles.


Hospodárstvo:

Priemysel USA má dostatok nerastných surovín a elektrickej energie. Produkuje takmer tretinu priemyselnej výroby sveta. Hlavnými prednosťami priemyslu sú schopnosť rýchlo sa prispôsobiť požiadavkám trhu. Priemysel USA sa opiera o vyspelé hutníctvo železa a farebných kovov. USA sú prvé na svete vo výrobe a vývoze poľnohospodárskych výrobkov, dovážajú iba niektoré plodiny (banány, kokosové orechy a iné.) V USA vznikli územia zamerané na dopestovanie určitej plodiny. V súčasnosti tvorí základ hospodárstva USA sektor služieb. Pracuje v ňom najviac ľudí a vytvorí sa väčšina hospodárskej produkcie.

Mimoriadne dôležité sú bankovníctvo, obchod. Celosvetový dosah má tvorba filmov, reklám, hudobná produkcia a telekomunikácie. Mnoho špičkových odborníkov pracuje vo sfére výroby softwaru, počítačových programov. Prím z celosvetového hľadiska dosahuje región vo využívaní internetu, rýchlom šírení a získavaní informácií. Globálny vplyv USA na svet možno badať pri presadzovaní sa firiem, ako Microsoft, IBM, Coca-cola, Pepsi, McDonalds, General Motors, Ford a iné. Medzi najvýznamnejšie centrá cestovného ruchu patria veľkomestá (New York, Los Angeles, Las Vegas atď.), na juhu krajiny Florida, na strednom západe Skalnaté vrchy a na západe Kalifornia. Množstvo turistov navštevuje národné parky, ale aj mnohé atrakcie ako napr. Disneyland, Hollywood atď.


Kultúra:

Vplyv americkej kultúry je badateľný na celom svete. Rýchle občerstvenie ako napr. hamburgery, párky v rožku, nealkoholické nápoje, ako aj postavy z filmov a televíznych programov poznajú diváci od Berlína až po Peking. Táto prezentácia Ameriky je miliardovým obchodom a má dôležité miesto v ekonomike spojených štátov amerických.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.