Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Írsko

Írsko

Írsko je turisticky atraktívnou krajinou. Čistá príroda, tradičná architektúra a keltské pamiatky lákajú každoročne zhruba 3,5 milióna turistov.

Hlavné mesto Dublin je vzdialené od Bratislavy 1.753 kilometrov. Írsko má takmer rovnaké klimatické podmienky počas celého roka. Takúto stabilnú klímu má len niekoľko krajín. Preto je tu sezóna 12 mesiacov do roka. Na druhej strane treba uviesť, že za tieto podmienky Írsko vďačí Golfskému prúdu. Turisti majú takmer istotu, že vždy zelené lúky budú môcť sledovať spod dáždnika, pretože tu prší priemerne 20 dní do mesiaca.

17. marca Íri po celom svete oslavujú deň svatého Patrika. V tento deň by si mali obliecť niečo zelené a pripomenuť si írsky národny symbol – ďatelinový trojlístok symbolizujúci 3 stavy, navzájom neoddeliteľné, ale nezávislé na sebe a každé samo o sebe božstvom. 3 listy reprezentovali sv. trojicu a stonka mala predstavovať stvoriteľa ako takého. Sv. Patrik je teraz uznavaný svätec, ktory prišiel do Írska okolo 5.storočia nášho letopočtu. Tisíce Írov boli obrátení na kresťanskú vieru jeho zásluhou. Zakladal školy a kostoly a najmenej jednu univerzitu a celkovo organizoval cirkev v Írsku. V legendách sa hovorí aj o tom, že vyhnal z ostrova všetky hady.

Každoročne oslavy prebiehaju v uliach Dublinu a mnohych inych mestách a dedinách. Alegorické vozy a herecké súbory pripomínajú mýty a legendy. Všade sú stánky, kde sa predávajú rôzne predmety symbolizujúce tento sviatok, dokonca aj trsy ďatelinovych trojlístkov. Dublinský sprievod si každoročne príde pozrieť okolo 700 000 divákov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk