referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Streda, 24. februára 2021
GPS - Global Positioning System (Družicový navigačný systém)
Dátum pridania: 27.10.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: krypto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 513
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
GPS - Global Positioning System
(Družicový navigačný systém)

Označenie GPS pochádza z anglického Global Positioning System čo v preklade znamená niečo ako Globálny Systém na určovanie Polohy. Jednoducho povedené ide o celosvetový, satelitný navigačný systém, s pomocou ktorého je možné určiť presnú geografickú polohu kdekoľvek na našej planéte. Skladá sa z kozmického, riadiaceho a užívateľského segmentu. Najskôr si však povieme ako systém GPS vlastne vznikol.


História GPS

Tak ako mnoho iných užitočných vecí aj systém GPS vznikol pôvodne pre potreby americkej armády. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia prišlo ministerstvo obrany USA s myšlienkou vybudovať pasívny družicový systém ktorý by umožnil určovať presnú polohu v trojrozmernom priestore. Označenie pasívny znamená že majiteľ GPS prijímača môže signál zo satelitov iba prijímať ale nemôže žiadne dáta odosielať smerom späť. 17.12.1973 bol v USA oficiálne schválený návrh na vybudovanie prvej verzie navigačného systému s označením NAVSTAR - GPS (Navigation Satellite Timing and Ranging Global Positioning System). Neskôr sa názov systému zjednodušil iba na GPS pod ktorým je známy dodnes.

Do roku 1979 prebehla prvá fáza budovania systému v rámci ktorej boli na obežnú dráhu Zeme vypustené prvé štyri satelity a zároveň sa začali vyvíjať prvé užívateľské zariadenia – GPS prijímače. V ďalšej fáze sa začali budovať pozemné riadiace strediská a počet GPS satelitov na obežnej dráhe dosiahol číslo 24. V tej dobe bol systém GPS v podstate utajenou technológiou ktorú mohla využívať iba americká armáda.

Po zostrelení lietadla Kórejských aerolínií ktoré 1. septembra 1983 údajne narušilo vzdušný priestor Sovietskeho zväzu z dôvodu chybnej navigácie pričom zahynulo 269 civilných pasažierov vrátane amerického kongresmana nariadil vtedajší americký prezident Ronald Reagan uvoľnenie technológie GPS pre civilné použitie. V roku 1995 bol navigačný systém GPS vyhlásený za definitívne dokončený a schopný ostrej prevádzky ale skutočný boom navigácie v civilnom sektore prišiel až po roku 2000.

Z obavy pred zneužitím systému GPS počas studenej vojny bola totiž presnosť navigácie pre civilné použitie zámerne zhoršovaná faktorom nazývaným selektívna dostupnosť na hodnotu +/- 100m. 1. mája 2000 podpísal Bill Clinton nariadenie o vypnutí zámerného zhoršovania presnosti vďaka čomu sa navigácia s použitím bežných civilných GPS prijímačov spresnila prakticky až desaťnásobne.


Štruktúra systému

Kozmický segment

Z každého miesta na Zemi je 24 hodín denne pozorovateľných 4-8 družíc s eleváciou väčšou než 15 stupňov. Prevádzkovateľ zaručuje, že minimálne 4 družice sú pozorovateľné kedykoľvek a odkiaľkoľvek. Celý systém má 24 družíc (21 základných a 3 sú
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [5]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.