referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Severná Afrika
Dátum pridania: 16.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vicel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 088
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Spracovali:
Juraj Bella, Adam Fischer, Tomáš Malik, Matej Niňaj, Michal Porubský, Marco Vicel


Vítame Vás na malom putovní veľkou Afrikou. Každý si ju vie predstaviť, ale málokto vie o nej nejaké podrobnosti a údaje. V tomto sprievodcovi sa pokúsime opísať tento kontinent. Nebudeme Vás trápiť číslami a dúfame, že sa Vám naše putovanie bude páčiť.


Afrika je druhý najväčší kontinent na našej planéte. Je plný rôznych kontrastov. Na severe leží púšť menom Sahara. Je to najväčšia púšť na svete. Medzi najvyššie pohoria patrí Atlas. Kontinentom pretekajú aj najdlhšie rieky sveta - Níl a Niger. Osídlenie Afriky:
Afrika je domovom asi 748 miliónov ľudí, každý ôsmy obyvateľ sveta je Afričan. Veľmi husto sú obývané najmä územia pozdĺž severného a západného pobrežia a úrodné doliny riek Niger, Níl, Kongo a Senegal. Obyvateľstvo Afriky prudko rastie, pretože pôrodnosť je tu extrémne vysoká. Rodiny sú tu vysokopočetné a asi polovica obyvateľstva Afriky má menej ako15rokov.% podiel obyvateľstva do 15 rokov


Zdá sa, že ľudstvo má pôvod v Afrike. Časti kostier tvorov, ktorí chodili vzpriamene a žili asi pred dvomi miliónmi rokov, sa našli práve tu. Archeológovia veria, že kolíska ľudstva je práve tu. Práve odtiaľto sa prvé ľudské bytosti, známe ako Homo Erectus presunuli ďalej na kontinent a do sveta.


Mesto a vidiek:
Väčšina Afričanov žije na vidieku ako roľníci a pastieri. Len asi jeden z troch obyvateľov žije v meste. Najviac urbanizovaná je severná Afrika a metropola Egypta – Káhira, ktorá je najväčším mestom Afriky. Má viac ako 9 miliónov obyvateľov. Chudoba žije najčastejšie na okraji miest v chatrčiach – slumoch. Obyvateľstvo:
Rozsiahla púšť – Sahara, oddeľuje obyvateľov Afriky, ktorí sú hlavne Arabi a Berberi. V severnej Afrike vládne islam, južne od Sahary sa vyznávajú rozličné náboženstvá, vrátane kresťanstva. Nezávislosť:
Vo väčšine afrických krajín vládli v 19 a 20.storočí európske mocnosti, ako Británia, Francúzsko, Nemecko a Belgicko. Bolo to obdobie kolonializmu. Od 60-tych rokov väčšina krajín získala nezávislosť. Mnohé z nich ale udržujú tesné kontakty s bývalými koloniálnymi vládami dodnes. Utečenci:
Takmer 50% všetkých utečencov na svete pochádza z Afriky. Vojny, sucho, hlad a chudoba patria medzi hlavné dôvody, že milióny Afričanov opustilo svoju krajinu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Severná Afrika GYM 2.9277 479 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.