referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Tatry - aktuálna problematika cestovného ruchu
Dátum pridania: 16.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bzucka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 10 731
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 43.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 72m 10s
Pomalé čítanie: 108m 15s
 
Úvod

Tam, kdesi v srdci Európy, vykúka hnedý fliačik v štáte s názvom Slovensko. Sú to Vysoké Tatry, ktoré patria k jeho hlavným reprezentantom – hovorí o tom aj národná hymna. Vysoké Tatry sú jedinečným pohorím, ktoré sa svojou výškou zapísalo k veľhorám, no nie je tajomstvom, že ukončuje zoznam týchto svetových pohorí – patrí medzi najmenšie. Práve tento fakt priťahuje každoročne mnoho návštevníkov, športovcov, pacientov domácich aj zahraničných. Celá oblasť Vysokých Tatier je vyhlásená za národný park – TANAP. Práve tu sa nachádza veľa endemitov typických pre tento celok. Tatry už oddávna pútali pozornosť ľudí, ktorí sa s touto krásou postretli. Tento neustále pátrajúci princíp, bažiaci po stále nových dobrodružstvách pretrváva dodnes, avšak v inom „väčšom“ počte. Dalo by sa povedať, že Vysoké Tatry sú najnavštevovanejšou oblasťou Slovenska. Tu sa zhromažďuje cestovný ruch, na ktorom je postavené celé mesto Vysoké Tatry, ktoré zahŕňa celú tatranskú a podtatranskú oblasť (15 osád). S neustále sa zvyšujúcimi nárokmi na cestovný ruch, stúpa aj potreba ochrany národného parku.
V tejto práci som sa snažila načrtnúť predpoklady cestovného ruchu a s ním súvisiacej ochrany, ktorá by mala byť výstrahou práve pre Slovákov. Táto práca by mohla byť návodom, ako a prečo sa vhodne správať v tatranskej oblasti a mohla by viesť turistov k pochopeniu pravidiel v Tatrách. -2-


1. Metodika

Úlohou práce je načrtnúť problematiku cestovného ruchu v Tatrách, ako aj podať možnosti jej riešenia.
V tejto práci spracuvávam informácie z dostupnej literatúry, z internetu a tiež aj informácie, ktoré mi poskytla inštitúcia Združenia cestovného ruchu v Starom Smokovci.
Postretla som sa s mnohými prekážkami pri písaní tejto práce. Hlavný problém som mala s kapitolou o návštevnosti, keďže ešte neboli vypracované najnovšie štatistiky a sezónne uzávery. Ďalším problémom bolo vykreslenie technickej základne vo Vysokých Tatrách. Tu som vychádzala zo zdrojov na internete, avšak údaje sa líšili, preto som vyberala tie zariadenia, ktoré sa vyskytovali najčastejšie. V časti, kde vymedzujem územie som sa zamerala na vymedzenie oblasti v rámci Slovenska, keďže veľa ľudí nemá poňatie o polohe tohto vysokohorského pásma. Ďalej skúmam prírodné predpoklady pre cestovný ruch. V kapitole „5 – Ochrana prírody“ píšem o TANAP-e a jeho aktivitách, kde som pridala aj zoznam ohrozených zvierat a rastlín. S ochranou územia súvisia aj určité pravidlá - nebude tu chýbať návštevný poriadok.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.