Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

India

Názov: Indická republika
Štátne zriadenie: federatívna republika
Hlavné mesto: Naí Delhi
Rozloha: 3 278 590 km2
Počet obyvateľov: 1 025 096 000
Hustota zaľudnenia : 313 obv./km2
Najvyšší vrch: Káčandžunga – K2
Národnosť: Indovia (99%), Číňania, Tibeťania a Európania (1%)
Úradný jazyk: dva hlavné úradné jazyky sú hindčina a angličtina, ďalej 17 regionálnych (telugčina, bengálčina, maráthčina, tamilčina, urdčina, gudžaráčina, kannadčina, malajálamčina, oríjačina, pandžábčina, assámčina, kašmírčina, konkančína, manipurčína, nepálčína a sídhčína)
Náboženstvo: hinduizmus (80,3%), islam (11%-suniti 8,2%), rímskokatolícke (2,4%), sihitské (1,1%), buhizmus (0,7%), džainisti (0,5%), iné (4%)

Na úpätí severných horských pásiem je subtropické podnebie, na ostatnom území je podnebie tropické a monzúnové. Teploty sa pohybujú medzi 20-33°C. Zrážky sú veľmi nevyrovnané a vplyvom monzunových dažďov dosahujú miestami svetové maximá. Na severozápade je nedostatok vlahy, pretože sem už nedosahujú monzunové dažde.
Stred a juh krajiny vypĺňa od západu na východ Dekanská plošina. Medzi Himalájami a Dekanskou plošinou sa rozkladá veľmi úrodná Indoganská nížina vytvorená riečnymi náplavmi. Na severozápade sa nachádza púšť Thár. Na Severovýchode presahuje do Indie časť úrodnej Bengálskej nížiny. Na jej západnej strane krajiny sa dvíha Západný Ghát. Na jej východe leží Východný Ghát.
Indiou preteká rieka Ganga. Vyteká z Himalájí na západe a krížom cez úrodné nížiny sa jej vody uberajú na východ do Bengalského zálivu. Každoročný očistný kúpeľ v Gange nevynechá ani jeden hinduista.

India je krajina kontrastov. Popri moderných hoteloch sú biedne chatrče z kameňov, plechu, papiera a dosiek.
Pod hranicou chudoby žije 35% ľudí. Najväčšie mestá sú: Bombaj (9,9 mil.), Dillí (8,4 mil.), Kalkata (11 mil.), Madras (5,4 mil.)
India je poľnohospodársko – priemyselný štát s prudko sa rozvíjajúcim priemyslom informačných technológií.
V indii sa ťaží mnoho nerastných surovín: uhlie, ropa, zemný plyn, vzácne drevo, urán, železná ruda, Mangán, Olovo, Zinok, Meď, Striebro a diamanty.
Väčšina obyvateľov sa zaoberá poľnohospodárstvom. Pestuje sa tu veľa plodín, ale najviac ryže, cukrovej trstiny, podzemnice olejnej, sezamu, pšenice, čaju, kávy, bavlny, juty a tropického ovocia. India vypestuje najviac čaju a juty na svete, v pestovaní ryže a cukrovej trsiny je druhá.

V Indii z ľahkého priemyslu prevláda textilný a potravinársky z ťažkého priemyslu: hutníctvo, výroba ocele, ale aj chemický a strojársky.
Zastúpené sú rôzne druhy vegetácií ako vysokohorské pustiny, lúky, kroviny, savany i stálezelené dažďové pralesy. Rastie tu napr.: bambusovník, figovník, palmy, alebo lotos indický. V Indii žijú napr.: slony indické, pytóny, gepardy, medvede, tigre a iné. V Indii je 57 národných parkov.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk