referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alexander
Sobota, 27. februára 2021
Afrika
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hossa113
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 098
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Afrika

Afrika je svojou rozlohou druhý najväčší kontinent zaberajúci približné 1/5 súše na Zemi. Zahŕňa 53 štátov, z ktorých je 6 na ostrovoch.
Afrika je najhorúcejším kontinentom na svete. Ma tropické dažďové pralesy, trávnaté oblasti s rozptýlenými stromami (známe ako savany), ktoré sú domovom ohromného množstva rozličných druhov divej zveri. Tretinu Afriky pokrýva Sahara, najväčšia púšť sveta.

Väčšinu územia Afriky tvoria plošiny - ploché územia s vysokou nadmorskou výškou. Súvislosť plošiny vo východnej Afrike narúšajú dve mohutne sopky – Keňa a Uhuru (Kilimandžáro) – a Veľká riftová dolina. Veľká riftová dolina je obrovskou puklinou v zemskej kôre, ktorá sa ťahá do Mozambiku naprieč východnou Afrikou k Červenému moru a ďalej do juhozápadnej Ázie. V doline sa vytvorili jazera pretiahnutého tvaru. Afrikou preteká Níl, jedna z najväčších riek sveta, a rozprestiera sa tu jazero Tanganika, ktoré je najdlhšie na svete (620km).

Afriku pretína rovník, a preto sa vyznačuje extrémne horúcim podnebím. Najvyššiu teplotu na svete – 58 °C v tieni – namerali v Líbyi v r. 1932. Krajina okolo oboch obratníkov trpí nedostatkom dažďov a na vyše ½ územia Afriky je ročný úhrn zrážok nižší ako 500 mm.
V niektorých oblastiach, zvlášť v západnej a strednej Afrike, veľa prší a krajinu pokrývajú husté dažďové pralesy. Monrovia, hlavne mesto Libérie, ma ročný úhrn zrážok 5140 mm. Medzi dažďovými pralesmi a pustami sa rozprestierajú rozľahlé tropické savany. Savana je takmer vyprahnutá krajina so striedajúcimi sa obdobiami dažďu a sucha.

V afrických dažďových pralesoch žijú gorily, šimpanzy, opice, leopardy, chameleóny a mnoho tropických vtákov. Zatiaľ čo krokodílí a hrochy sa váľajú v bahne savanových jazier a riek, slony, antilopy, žirafy, pakone a zebry sa pasú na savanách vedľa dravcov, ako sú levy a gepardy. Divá zver je ohrozovaná ničením prírodného prostredia Afriky. Mnohé územia sú v súčasnosti chránené ako národné parky.
Čaj, kakao, bavlna, arašidy, kaučuk a cukor sú najbežnejšie plodiny pestovane v Afrike. Mahagónové a orechové drevo sa získava z dažďových pralesov. Nerastné suroviny, ako diamanty, zlato bauxit, železná ruda a meď, sa ťažia na vývoz. Ropa sa exportuje z Gabonu, Líbye a Nigérie.

Mnoho Afričanov býva v kmeťových dedinách s osobitou kultúrou. Južne od Sahary sa hovorí viac ako tisíckou samostatných jazykov. Hranice štátov nezohľadňujú kmeňové rozdiely preto v jedenej krajine môže jestvovať mnoho kmeňových zoskupení.
Ľudia žijúci v severnej Afrike sú zväčša Arabi a Berberi hovoriaci po Arabsky a vyznávajúci islamské náboženstvo. Krajiny južnej časti Afriky sú obývané čiernymi Afričanmi. Aj keď väčšina z nich sú moslimovia a kresťania podľa starobylých, dodnes udržiavaných tradícii sa viac ako ¼ obyvateľov Afriky riadi podľa miestneho vierovyznania.

Dve tretiny najchudobnejších krajín sveta ležia v Afrike. Väčšina Afričanov žije v dedinách a na farmách. Chudoba, choroby a vojny v rozličných častiach kontinentu sú príčinou toho, že sa ľudia zvyčajne nedožívajú vysokého veku. V polovici 90. rokov sa priemerný obyvateľ Sierra Leony, Ugandy a Malawi dožili približne 45 rokov.
Napriek tomu že väčšina Afričanov žije na vidieku, ma kontinent niekoľko rušných veľkomiest. Káhira, hlavne mesto Egypta, má s predmestiami 15 miliónov obyvateľov. Ďalšie významné mesta sú pri pobreží, napr. Kapské mesto v juhoafrickej republike, Casablanca v Maroku a Alžír v Alžírsku.

Mnoho vedcov sa domnieva, že vývoj ľudstva sa začal na africkom kontinente asi pred 2 – 4 miliónmi rokov. O tomto ranom období vývoja ľudských dejín však vieme veľmi malo. Asi pred 10 000 rokmi bolo na Sahare vlhšie podnebie a mnoho obyvateľov sa živilo lovom zvery, zberom plodín a neskôr aj roľníctvom a chovom dobytka.
Okolo roku 3100 pred Kr. sa v Hornom a Dolnom Egypte sformovala najväčšia zo starobylých civilizácii. Staroveky Egypt rozkvital na úrodných brehoch Nílu až do roku 30 pred Kr., keď sa stal súčasťou Rímskej ríše. V 7. stor. po Kr. dobili severnú Afriku araby a obyvatelia Egypta a susedných krajín sa museli preorientovať na islamskú vieru.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Afrika SOŠ 2.9374 355 slov
Afrika SOŠ 2.9795 655 slov
Afrika SOŠ 2.9251 362 slov
Afrika SOŠ 2.9806 317 slov
Afrika GYM 2.9467 317 slov
Afrika SOŠ 2.9418 1216 slov
Afrika SOŠ 2.9465 988 slov
Afrika 2.9880 394 slov
Afrika GYM 2.9826 545 slov
Afrika GYM 2.9824 545 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.