referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Streda, 24. februára 2021
Ekonomika a demografia Ázie
Dátum pridania: 23.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: KaranByi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 961
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Ekonomika a demografia Ázie

Pre Áziu sú typické dve veci - obrovská rozloha a obrovské zaľudnenie. V 46 ázijských štátoch žije 60% svetovej populácie, asi 4 miliardy ľudí, ktorí sa podieľajú na tvorbe svetovej ekonomiky. Netreba sa potom čudovať, že Ázia sa na tvorbe svetového HDP (hrubého domáceho produktu) podieľa vyše 35%. Na porovnanie USA 20%, EÚ 20%.

Ďalším typickým znakom pre Áziu je nerovnomernosť a výrazné rozdiely. Priemerná hustota zaľudnenia je 73 obyv/ km2, ale rozľahlé územia strednej (púšte, pohoria) a severnej (tajga, tundra) Ázie nie sú obývané vôbec alebo veľmi málo, kým v údoliach riek (Ganga, Jang c´ Tiang) a na pobreží dosahuje priemerná hustota až 250 obyv/ km2, v najľudnatejších mestách (Kalkata atď) až 32 000 obyv/ km2. Preto sa na ekonomike podieľajú najmä krajiny ležiace v týchto oblastiach, hlavne na juhu a východe. Práve tu ležia najľudnatejšie krajiny sveta - Čína a India; Japonsko, ktoré ma spomedzi ázijských krajín najvyššiu životnú úroveň a ďalšie ťahúne ázijskej ekonomiky - „ázijské tigre“- novoindustrializované štáty s rýchlym a prudkým rastom hospodárstva. Sem patrí Kórea, Taiwan, Hongkong, Singapur, Thajsko, Malajzia.

Naopak, medzi najchudobnejšie patria štáty:

- s chudobnými prírodnými zdrojmi (púšte, pohoria), napr. Afganistan, Nepál, Bhután, Mongolsko
- extrémne preľudnené štáty, kde poľnohospodárstvo sotva pokrýva spotrebu domáceho obyvateľstva, napr. Bangládeš
- štáty politicky nestabilné: rozdrobené, s častými národnostnými, politickými alebo náboženskými konfliktami, alebo politicky izolované (Severná Kórea) a tým odrezané od medzinárodného obchodu. V týchto štátoch sa rozmáha tzv. „čierna ekonomika“ (drobným roľníkom sa viac oplatí pestovanie makovíc na ópium ako zvyčajných poľnohosp. plodín; Laos+ Thajsko+ Myanmarsko (bývalá Barma) = zlatý trojuholník - najväčší distribútori drog zásobujúci svetový obchod; Vietnam - polit. problémy)

Veľkou výhodou rozvíjajúcich sa ekonomík na kontinente je ich dynamika s rýchlo sa zvyšujúcim HDP. HDP sa zvyšuje takmer o 7,5% ročne posledných desať rokov, čo je 2,5krát rýchlejší rast ako vo zvyšku sveta. V roku 2009 sa napriek svetovej hospodárskej kríze rast nezastaví, len spomalí. Bude sa pohybovať tesne pod 7%, ale 9% rast z roku 2007 nebol trvalo udržateľný.

Ekonomika ázijských krajín je založená najmä na vývoze poľnohospodárskych a priemyselných produktov (ryža, čaj, bavlna, káva, ovocie, tabak, korenie, kaučuk, hydina, ryby; zásoby uhlia, ropy, železnej rudy a rúd farebných kovov; energeticky nenáročné odvetvia priemyslu: textil, elektronika, hračky atď). Svetová hospodárska kríza síce spôsobí slabnutie exportu do USA a západnej Európy, čo sa prejaví najmä na malých ekonomikách ako Hongkong a Singapur (kde vývoz do USA a ZE tvorí 20-30% HDP), ale celkovo všade zostanú investície do infraštruktúry a spotreba obyvateľstva na vysokej úrovni, čím sa pokles exportu vykompenzuje. Dokonca, zmena orientácie viac na domáce obyvateľstvo ako na export môže v budúcnosti pomôcť udržateľnosti rozvoja.

Bližšia charakteristika najvýznamnejších krajín:

Čína
najľudnatejšia krajina sveta; veľké rozdiely medzi obyvateľstvom, najmä medzi severom- juhom, západom- východom, problémom sú nekvalifikovaní robotníci prepustení zo štátych továrni (pozostatok starého komunistického režimu), chýba stredná trieda;
rýchly rozvoj - 1/3 svetového rastu, faktory: lacná pracovná sila, daňové úľavy pre investorov, relatívne dobrá infraštruktúra;
výroba: energeticky nenáročné odvetvia (textil, hračky, elektoronika); hutnícky priemysel
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Hughes, J. (ed.): Veľká všeobná ilustrovaná encyklopédia; Mladé letá, 2002
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.