referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Tropické dažďové pralesy a ich využitie
Dátum pridania: 25.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: antallhood
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 10 704
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 39.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 66m 20s
Pomalé čítanie: 99m 30s
 
Tropické dažďové pralesy

Spôsoby využívania a problémy ich ochrany
Február 2002
Obsah
ÚVOD 3
VYMEDZENIE ÚZEMIA 3
HUMÁNNOGEOGRAFICKÁ CHARAKTERISTIKA OBLASTÍ 4
STRUČNÝ POPIS DAŽĎOVÝCH PRALESOV NA JEDNOTLIVÝCH KONTINTOCH 6
KLIMATICKÉ POMERY V TDP 8
PÔDA V TDP 9
RASTLINSTVO V TDP 10
NIEKTORÉ DRUHY ŽIVOČÍCHOV V TDP 13
GEOLOGICKÝ VÝVOJ TDP 14
HYDROLOGICKÝ POPIS OBLASTÍ. 15
VYUŽITIE DAŽĎOVÝCH PRALESOV 16
OCHRANA TDP 17
AKO BY MOHLO SLOVENSKO POMÔCŤ? 19
ZÁVER 20
POUŽITÁ LITERATÚRA 20
OBRAZOVÁ PRÍLOHA 21

ÚVOD

V tejto práci som sa zameral hlavne na význam tropických dažďových pralesov (TDP), ako sa prales využíva a ochraňuje, pretože to je v dnešnom svete rozhodujúce. Venoval som sa územiam, kde sa TDP vyskytujú a snažil som sa podrobne ich charakterizovať. Popísal som rastlinstvo v akej pestrosti sa vyskytuje a ako veľká diverzita druhov rastlín a živočíchov naozaj v TDP existuje. TDP majú veľký význam aj z medicínskeho hľadiska, lebo je to ešte málo preskúmané územie a môžu sa tu vyskytovať lieky, alebo zdroje na výrobu liekov proti mnohým civilizačným chorobám. V tejto práci vám chcem ukázať aký nenahraditeľný význam má prales pre celé ľudstvo a život na Zemi. Dňom čo dňom sa zmenšuje kvôli ľahostajným potrebám ľudí a konzumnému spôsobu života aký vedú. Uviedol som problémy využívania a formy ochrany. Hlavne som chcel poukázať na to, ako sa TDP drancuje a snaha ľudstva bojovať za jeho ochranu a možno i záchranu nie je dostatočná.

VYMEDZENIE ÚZEMIA

Dažďové pralesy sa vyskytujú v troch hlavných oblastiach.

1. Oblasť povodia rieky Orinoko a rieky Amazon - je to najväčšia súvislá plocha, a na Stredoamerickej šiji. Taktiež v malom množstve sa dažďový prales nachádza na východnom pobreží Brazílie ale tu už prebieha rapídne odlesňovanie. Dažďový prales môžeme nájsť aj na hranici Argentíny a Paraguaju.

2. Oblasť povodia riek Kongo a Niger a východné pobrežie Madagaskaru - prales obklopuje celý Guinejský záliv a pokračuje až k Viktorinmu jazeru. Najmenej ovplyvnený prales je zatiaľ v povodí Konga, najviac je postihnutý prales v povodí Nigeru a v štátoch Sierra Leone, Pobrežie Slonoviny a v Ghane.

3. Oblasť indomalajská - prales sa tu vyskytuje vo viacerých oblastiach, v Indii na západnom pobreží. Pralesy sa nachádzajú aj v monzúnovej oblasti a prechádzajú do povodia rieky Mekong, na Filipínach, Borneu a v Indonézii.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.