referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Nataša
Nedeľa, 17. januára 2021
Prírodné krásy Slovenska
Dátum pridania: 14.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bogi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 843
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Prírodné krásy Slovenska

Celé územie Slovenska patrí do rozsiahlej Alpsko-himalájskej sústavy. Všetky pohoria a kotliny na slovenskom území tvoria Karpaty.
Vysoké Tatry sa nachádzajú na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry".

Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy, hlboké ľadovcové doliny, morény a plesá.
K najatraktívnejším miestam pre turistiku patria sprístupnené štíty Kriváň (symbol Slovenska), Rysy, Jahňací štít a ďalšie. Sprístupnený lanovkou je Lomnický štít a s horským vodcom je možné dosiahnuť aj najvyšší vrchol Vysokých Tatier Gerlachovský štít (2655m). V dolinách sa nachádzajú plesá (napr. Štrbské pleso, Skalnaté pleso, Popradské pleso), niektoré z týchto plies sú zaujímavé tým, že takmer počas celého roka sú pokryté ľadom. Vysokotatranské doliny sa vyznačujú najmä veľmi vzácnou vysokohorskou flórou a faunou.

Nízke Tatry sa tiahnu v dĺžke 80 km od západu na východ medzi malebnými údoliami Váhu a Hrona. Sú tretím najväčším národným parkom (NAPANT) na Slovensku. Najvyšším vrcholom tohto pohoria je Ďumbier (2043 m). Veľmi známe sú aj štíty Chopok, Dereše a Kráľova hoľa, ktoré poskytujú pekné výhľady na pohoria a údolia Slovenska. Malebné dolomitické a vápencové bralá a strmé lesné stráne Nízkych Tatier lemujú prírodnú rezerváciu Demänovská dolina. Tu sa nachádzajú aj známe jaskyne Demänovská ľadová jaskyňa a Demänovská jaskyňa slobody.

Nízke Tatry sú po Vysokých Tatrách druhým najnavštevovanejším pohorím Slovenska. Táto oblasť poskytuje možnosti turistiky, zimných športov, ale aj kúpania (Bešeňová, Čierny Váh, Liptovská Mara, Aquapark Tatralandia) a návštevy jaskýň.
Slovenský raj sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria. Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek (Hornád, Hnilec) a potokov (napr. Suchá Belá, Biely potok) rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín (Glac, Geravy). Menšie toky vytvorili za tisícročia pre Slovenský raj tak charakteristické rokliny s vodopádmi. Najznámejšou a turisticky najpríťažlivejšou tiesňavou Slovenského raja je Suchá Belá. V Slovenskom raji sa nachádza takmer 200 jaskýň (napr. Dobšinská ľadová jaskyňa) a priepastí.

Dobšinskú ľadovú jaskyňu objavil 15.7.1870 banský inžinier E. Ruffinyi so spoločníkmi. V roku 1887 bola prvou jaskyňou v Európe s elektrickým osvetlením. Celkový objem ľadu sa odhaduje na cca 110 000 m3, hrúbka ľadu dosahuje až 25 m a priemerná teplota v jaskyni je pod hodnotou 0 °C po celý rok.
Pieniny sú veľmi atraktívne pohorie na severe východného Slovenska, ktoré je dlhé 18 km a tiahne sa pozdĺž štátnej hranice s Poľskom na sever od Spišskej Magury. Turisticky zaujímavou atrakciou je predovšetkým splavovanie na pltiach 9 km dlhého Prielomu Dunajca v úseku z Červeného Kláštora do Lesnice.

Slovenský kras je pohorie v juhovýchodnej časti Slovenského Rudohoria pri štátnej hranici s Maďarskom. Chránená krajinná oblasť Slovenský kras s unikátnymi krasovými útvarmi a s výskytom vzácnych teplomilných druhov flóry i fauny s mnohými endemitmi, je zaradená do siete medzinárodných biosférických rezervácií v rámci UNESCO. Nachádza sa tu pravý klenot prírodných krás Zádielska dolina, jeden z najkrajších kaňonov na Slovensku s bohato rozbrázdenými vápencovými bralami a stenami. Označuje sa za tzv. vstupnú bránu do východnej časti Slovenského krasu. Gombasecká jaskyňa sa taktiež nachádza v Slovenskom krase v západnom svahu Silickej planiny.

Ďalšie prírodné krásy sú Malá a Veľká Fatra, Poloniny, Štiavnické vrchy, Biele Karpaty, Malé Karpaty, Poľana, Strážovské vrchy atď. K unikátnym miestam patrí aj Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je zaradená do zoznamu UNESCO a nachádza sa západne od Rožňavy. Jaskyňu objavili náhodne pri razení banských chodieb v roku 1954. Krásna aragonitová výzdoba je jedinečným prírodným javom v Európe.
Na Slovensku v lete sú vyhľadávané najmä kúpeľné mestá (napr. Sliač, Bardejov, Trenčianske Teplice), rieky (Dunaj, Váh, Nitra, Hron, Hornád atď.), vodné nádrže a priehrady (napr. Zemplínska Šírava, Oravská priehrada) a iné vodné plochy umožňujúce vodné športy, rybolov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.