referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Streda, 24. februára 2021
Bratislava
Dátum pridania: 13.08.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matko228
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 679
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 

Bratislava

História

Koncom 18. storočia sa Bratislava stala významným centrom slovenského národného hnutia. V 80. rokoch tu študoval kodifikátor prvého spisovného slovenského jazyka A. Bernolák. Centrom národnoobrodeneckých snáh sa stalo najmä bratislavské lýceum a pri ňom pôsobiace spolky. V Bratislave študovali a začali verejne pôsobiť predstavitelia slovenského i českého národného obrodenia P. J. Šafárik, J. Kollár, F. Palacký. Tu sa sformovala a pôsobila štúrovská generácia. Vedúca osobnosť tohto hnutia, Ľ. Štúr, začal v Bratislave 1845 vydávať prvé slovenské politické noviny - Slovenskje národňje novini. Bratislava sa ako hlavné mesto Uhorska stala aj jeho kultúrnym centrom.

Z viacerých bratislavských škôl, ktoré vznikli v tomto období, zohrali významnú úlohu v rozvoji vzdelanosti a kultúry najmä evanjelická škola premenovaná neskôr na lýceum, jezuitské gymnázium a právnická akadémia preložená z Trnavy. Od začiatku 18. storočia vystupovali v meste prvé profesionálne nemecké a talianske spoločnosti. Bohatý bol aj hudobný život. Pestovala sa najmä chrámová hudba, svetská hudba predovšetkým v šľachtických palácoch. Bratislavu navštívili, vlastne vystupovali L. van Beethoven, W. A. Mozart, J. Haydn a iný. Pôsobili J. P. Roškovský, S. Capricornus. V Bratislave pôsobili viacerí významní spisovatelia a vedci : M. Bel, J. Tomka-Sásky, P. Doležal, J. M. Korabinský atď. R. 1721 tu M. Bel začal vydávať prvé pravidelné noviny v Uhorsku - Nova Posoniensia.

Z hľadiska rozvoja slovenskej vzdelanosti a kultúry bolo zvlášť významné účinkovanie evanjelického lýcea. V Bratislave pripravoval a vydával časopisy Týdenník a Hronka J. Plkovič, odtiaľto vyšiel J. Kollár, P. J. Šafárik, F. Palackí a celá generácia štúrovcov – umelcov, vedcov, politikov a národných buditeľov. Postavenie Bratislavy ako hlavného mesta podmienilo aj rozvoj výtvarného umenia. Z tohto obdobia pochádza rad renesančných, barokových a klasicistických cirkevných stavieb, mešťanských domov, verejných budov, šľachtických palácov a kaštieľov. Na ich stavbe a výzdobe sa zúčastňovali umelci ako F. A. Pilgram, A. Galli da Bibiena, J. R. Donner, M. Hefele, F. A. Maulpertsch a iný.

Pamiatky

Bratislavský hrad:

Bratislavský hrad sa vypína na 85m vysokej hradnej skale nad Dunajom a vytvára nezabudnuteľný charakteristický obraz mesta. Hrad sa radikálnymi prestavbami v dôsledku historických udalostí menil podľa najnovších fortifikačných, architektonických a výtvarných požiadviek jednotlivých dôb.

Devínsky hrad:

Výhodná strategická poloha na sútoku riek Moravy a Dunaja bola predpokladom vzniku dôležitej lokality. Devínsky hrad patrí s Nitrianskym a Bratislavským hradom k najstarším historicky doloženým hradom na Slovensku. Devín bol osídlený už v mladšej dobe kamennej.

Slavín:

Monumentálny pamätník je symbolom úcty a vďaky hrdinom Sovietskej armády, ktorí padli v bojoch pri oslobodzovaní Bratislavy a západného Slovenska. Pamätník slávnostne sprístupnili v predvečer 15. výročia oslobodenia Bratislavy (3. 4. 1960). Socha vyjadruje túžbu Bratislavčanov po mieri a slobode

Dóm sv. Martina:

Je to najväčšia gotická stavba v Bratislave postavená na pozemku staršieho cintorína, kde už predtým stála menšia kaplnka. Celý názov znie Bratislavský Dóm sv. Martina. Stavať sa začal v 13. storočí, no trvalo niekoľko storočí, kým bol dokončený. Dnešnú podobu nadobudol až v roku 1849, po tom, ako bol poškodený vojnou, silným zemetrasením a inými pohromami. Práve v tomto roku umiestnili vo výške 85 metrov kovovú podušku, na ktorej leží silne pozlátená napodobenina svätoštefanskej koruny (ako pamiatka na korunovačné časy).

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Bratislava SOŠ 2.9400 320 slov
Bratislava SOŠ 2.9409 602 slov
Bratislava SOŠ 2.9369 1987 slov
Bratislava SOŠ 2.9238 378 slov
Bratislava SOŠ 2.9748 839 slov
Bratislava SOŠ 2.9247 441 slov
Bratislava SOŠ 2.9375 602 slov
Bratislava SOŠ 2.9763 247 slov
Bratislava SOŠ 2.9454 3060 slov
Bratislava SOŠ 2.9420 352 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.