Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina bol vyhlásený 1.10.1997. Má rozlohu 21 931 hektárov.

Muránska planina zahŕňa štátne prírodné rezervácie Bacúšska jelšina, Cigánka, Hrdzavá, Hradová, Javorníková, Kášter, Klenovské blatá, Klenovský Vepor, Malá Stožka, Veľká Stožka, Poludnica, Rohožnianska jelšina, Suché doly a Šarkanica.

Je to jeden z najzachovalejších Slovenských národných parkov. Najvyšší vrch je Fabova hoľa , ktorá má výšku 1 439 m n. m. Územie je popretínané množstvom puklín až vznikli priepasti. Zistených ich je asi 15, ktoré majú hĺbku 115m. Niektoré priepasti v Muránskej planine sú na dne trvale zaľadnené. V Muránskej planine je aj úctyhodný počet jaskýň, presnejšie 116.

Osobitné prírodné pomery planiny podmieňujú výskyt teplomilných a horských živočíchov i veľmi vzácnych druhov.

Z chránených druhov stavovcov sa na Muránskej planine vyskytuje 1 druh z triedy kruhoústnic, 7 druhov obojživelníkov, 7 druhov plazov, 98 druhov vtákov a 38 druhov cicavcov. Väčšina druhov stavovcov predstavujú typické karpatské lesné druhy.

Z hľadiska rekreačných aktivít je Muránska planina územím vhodným predovšetkým pre pešiu turistiku. Menej sa však hodí na cykloturistiku a keby ste si chceli vyskúšať horolezectvo či paragliding (paraglajding), radšej navštívte iné hory.

Pri návšteve Muránskej planiny nesmieme obísť historickú budovu Muránsky hrad. Existuje o ňom nespočetne veľa povestí.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk