referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gustáv
Pondelok, 2. augusta 2021
Západna Európa
Dátum pridania: 29.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majamaja
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 453
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
Západná Európa

K západnej Európe patria štáty, ktorých pobrežie obmýva Atlantický oceán alebo jeho moria. Sú to štáty: Francúzsko, Veľká Británia, Írsko, Belgicko, Holandsko a Luxembursko. Prímorská poloha štátov západnej Európy je veľmi výhodná. Oddávna im umožňovala rozvoj kolónií, obchodu, moreplavby…
Povrch: západnej Európy je rozmanitý. Najväčšiu plochu zaberajú nížiny (Francúzsko, Belgicko, Holandsko a J Británie). Pohoria vypĺňajú J a V Francúzska časť Belgicka, Luxemburska a S Británie.
Podnebie: prevažuje mierne vlhké. Množstvo zrážok ubúda smerom na východ a pribúda s nadmorskou výškou vo vyšších pohoriach.
Vodstvo: rieky majú dostatok vody po celý rok a viaceré sa využívajú na dopravu. V rovinatých oblastiach sú pospájané prieplavmi. Morský príliv umožnil vznik veľkých prístavoch nielen v ústi riek, ale aj desiatky kilometrov od ústia. Vodná energia sa využíva na výrobu el. prúdu najmä v alpských riekach vo Francúzsku.
Obyvateľstvo: germánske národy : Angličania, Holanďania, Flámi a Belgičania
románske národy: Francúzi, Valóni ( žijú na J Belgicka ) a Luxemburčania
keltské národy : Íri, Walsenia, Škóti
Prevažná časť obyvateľov žije v mestách
Poľnohospodárstvo: prevláda živočíšna výroba zameraná na chov hovädzieho dobytka, ošípaných a hydiny. Dôležitý je aj rybolov. V rastlinnej výrobe sa najviac pestujú obilniny, najmä pšenica, jačmeň a raž. Rozšírené je aj pestovanie zemiakov a cukrovej repy. Priemysel: jeho základ tvoria nerastné suroviny hlavne čierne uhlie, železná ruda, ropa a zemný plyn, bauxit a uránová ruda. Najvýznamnejšie odvetvia sú strojársky a chemický priemysel. Doprava: vyniká hustou sieťou železníc a ciest. Dobré rozvinuté sú aj ostatné druhy dopravy. Dôležitá je námorná doprava najmä v Lamanšskom prielive a v Severnom mori.

Všetky štáty západnej Európy sú členmi Európskej únie. Patria k hospodársky najvyspelejším štátom.

Francúzsko (Paríž)

Územne druhý najväčší štát v Európe. Patrí mu ostrov v Stredozemnom mori- Korzika. V Francúzku žije 92 % Francúzov zvyšok tvoria národ. menšiny Baskov, Brétoncov, Korzičanov a Kataláncov. Povrch: vyše polovice rozlohy štátu tvoria rozsiahle nížiny. Z pohorí strednú časť tvorí Francúzke stredohorie na J -Pyreneje a JV- Alpy( nach. najvyšší vrch Európy Mont Blanc 4810 m.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Západná Európa SOŠ 2.9541 1118 slov
Západná Európa 3.0026 947 slov
Zapadná Európa GYM 2.9456 2250 slov
Západná Európa GYM 2.9979 2184 slov
Západná Európa GYM 2.9927 2064 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.