Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Fínsko

Fínsko

Zemepisná poloha:
Fínsko leží v severnej Európe. Na severe susedí s Nórskom a Švédskom. Na východnej hranici susedí s Ruskom. Jeho západnú hranicu obmýva Baltské more. Pätina územia leží za severným polárnym kruhom.

Členenie:
Fínsko je krajinou tisícich jazier. Orientačne je ich viac než 60 tisíc. Najvyšším bodom Fínska je vrch s ťažkým menom Haltiatunturi a jeho vchol je vo výške 1.328 metrov. Politicky sa delí na šesť provincií.

Rozloha: 338.130 km
Počet obyvateľov: 5 mil
Zloženie obyvateľstva: Väčšinu obyvateľstva tvoria Fíni, malé zastúpenie tu majú aj Švédi. Prevaha sa hlási k luteránskemu náboženstvu.

Hlavné mesto: Helsinki
Mena: EURO (V minulosti FIM - fínska marka)

História:
Prvé osídlenie je známe už z obdobia pred 10 tisíc rokmi. Fínske obyvateľstvo sa na územie dnešného Fínska presunulo pravdepodobne z východu. Kultúra bola nezávislá na ostatnej Európe až do 12. storočia, kedy sa Fínsko stalo časťou Švédska. O šesť storočí neskôr začalo fínske územie okupovať Rusko. V tomto čase bolo Fínsko relatívne autonómne. V revolučných r. 1917 až 1918 prebehla vo Fínsku krvavá vojna, ktorá však priniesla Fínsku samostatnosť. Časť slobodného územia - Karéliu - Fínsko stratilo pri sovietsko-fínskej vojne, ktorá vypukla v r. 1939. Fínsko bojovalo o prežitie pri veľmoci, s ktorou susedilo po celé roky. Dnes je Fínsko členskou krajinou Európskej únie a trvale buduje dobré vzťahy s okolitými štátmi.

Vzdialenosť: Vzdialenosť hl. mesta Helsinki od Bratislavy je 1.425 kilometrov.

Turistická sezóna:
Fínsko je krajina, kde veľmi teplo nebýva ani v lete. Ale pobyt v prírode je aj napriek tomu vo Fínsku v zime či v lete nádherný. Pestrou paletou farieb Vás iste očarí jeseň, ktorá zafarbí lesy na ploche dvoch tretín Fínska. Veľa turistov však navštevuje Fínsko za účelom spoznania prírody za hranicou polárneho kruhu, kde teploty klesajú aj pod 40 stupňov Celzia.

Jazyk:
Úradným jazykom je fínština. Veľa ľudí rozumie alebo rozpráva po švédsky. Dnes sa tu dá dohovoriť aj nemecky a anglicky.

Pamiatky a atrakcie:

- Helsinki - Národné múzeum, Národná galéria, Námorná pevnosť Suomenlinna (zapísaná v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO), Ateneum - obsahuje umelecké zbierky prevažne z 19. storočia, Kamenný kostol - kde sa usporiadavajú okrem bohoslužieb aj koncerty, Chrám večného spánku panny Márie, Trhy na námestí Kauppatori, Zábavný park Linnanmäki

- Turku - prvé hlavné mesto Fínska a pravdepodobne aj historicky najstaršie mesto krajiny, Luostarinmäki - jedna z mála zachovaných častí mesta z 18. storočia s drevenými domami, Katedrála z 13. storočia, Hrad Turku - založený v r. 1280
- Rauma - Staré mesto s množstvom drevených domčekov s typickou severskou architektúrou
- Alandy - sú autonómnou provinciou a ležia na Alandských ostrovoch. Ich rozloha he 1505 kilometrov štvorcových. Zvláštnosťou je úradný jazyk, ktorý je prekvapujúco švédčina a vlastná vlajka.
- Hrad Kastelholm - stredoveký hrad z 13. storočia
- Múzeum pod holým nebom
- Ruiny pevnosti Bomarsund
- Kristinestad - Catwhipper's Lane - najužšia ulička v meste, Kostol z 18. storočia, Námornícke múzeum
- Sauna - parný kúpeľ patrí jednoznačne k Fínsku, kde sa tento spôsob očisty zrodil.

- Juhannus - Najdlhší deň roka - národná oslava, ktorá vyláka do prírody celý národ
- Dlhé biele noci - zážitok, na ktorý sa nezabúda
- Polárny kruh - pre tých, ktorí chcú zažiť krásu nekonečných snehových polí a poriadnej zimy je iste zaujímavá informácia, že o prekročení Polárneho kruhu môže turista dostať doklad - potvrdenie.
- Rybársky raj - koncom leta sa sem schádzajú rybári z celého sveta
- Santa Claus Expres - nočný expres do Rovaniemi na severnom polárnom kruhu
- Rovaniemi - mesto na severnom polárnom kruhu, centrum najsevernejšej fínskej provincie, Laponska. V tejto časti Fínska žijú voľne soby.
- Korčuľovanie na zamrznutých jazerách
- Národné parky: Lemmenjöki a Kolovesi

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk