Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Bratislava

Bratislava

Primátor mesta: Andrej Ďurkovský

Cestovný ruch:

Bratislava je centrom cestovného ruchu na Slovensku. Jeho centrálna časť – Bratislava – staré mesto je mestskou pamiatkovou rezerváciou. V posledných rokoch, predovšetkým po vstupe Slovenska do Európskej únie v roku 2004, čelí Bratislava každoročne rastúcemu počtu zahraničných turistov. V poslednom období začína byť limitujúcim faktorom kapacita hotelov, nedostatok je badateľný predovšetkým v sektore štvor a päťhviezdičkových hotelov.

Zvlášť veľký počet zahraničných návštevníkov sa v Bratislave nachádza na Silvestra vďaka tradičným silvestrovským oslavám, ktoré do Bratislavy lákajú ľudí z celej Európy. Pre turistov je k dispozícii aj vyhliadkové vozidlo s názvom Prešporáčik, ktorým je možné previezť sa priamo ulicami historického centra mesta. Historické pamiatky, kultúrne a obchodné podujatia lákajú ročne do Bratislavy niekoľko miliónov turistov. V lete sú najnavštevovanejšie kúpaliská a jazerá.

1. Historické pamiatky:

Bratislavský hrad
Monumentálny obnovený hrad symbolizujúci vyše tisícročné dejiny Slovákov, situovaný na južnom výbežku Malých Karpát, na brale týčiacom sa nad ľavým brehom Dunaja, pri križovatke diaľkových európskych ciest. Jedna z hlavných dominánt mesta – národná kultúrna pamiatka

Zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je bývalý hrad v rovnomennej bratislavskej mestskej časti, ktorého zrúcaniny ležia na skalnom brale nad sútokom riek Moravy a Dunaja. Patrí k významným pamätníkom slovenskej minulosti..

2. Kultúrne podujatia:

Bratislavský bál
Tradičným vyvrcholením plesovej sezóny v Bratislave je už 8. rok Bratislavský bál, ktorý sa uskutoční v reprezentačných priestoroch Reduty.

Bratislavské jazzové dni
Keď skupinka jazzových entuziastov v roku 1975 amatérsky zorganizovala prvý ročník Bratislavských jazzových dní, určite nikto z nich nepredpokladal, že sa z festivalu stane podujatie európskej úrovne, na ktorom každoročne účinkujú svetové jazzové hviezdy.

Silvester
Každoročne sa na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí konajú oslavy k príchodu nového roka. Prichádzajú sem ľudia z mnohých kútov Slovenska, no aj zo zahraničia.

3. Hotely:

Hotel Danube
Hotel Danube je štvorhviezdičkový hotel v centre Bratislavy, priamo na nábreží rieky Dunaj. Môžete bývať v izbách s úžasným výhľadom na rieku, alebo na Bratislavský hrad.

Hotel Carlton
Od chvíle čo prejdete okolo svetelnej fontány obklopenej zeleňou a kvetinami do tohto nádherného hotela, budete na každom kroku sprevádzaný prepychovým a priateľským servisom na svetovej úrovni. Najatraktívnejšie obchodné móla a pasáže hlavného mesta, útulné reštaurácie, galérie, rovnako ako Slovenské národné divadlo a Slovenská filharmónia sú v bezprostrednom okolí hotela.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk