referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Streda, 24. februára 2021
Spojené kráľovstvo a Írsko
Dátum pridania: 12.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: patom
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 488
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Spojené kráľovstvo a Írsko

Spojené kráľovstvo: Počet obyvateľov: 66 609 000, Hlavné mesto: Londýn.
Rozloha: 244 872 km2, Úradný jazyk: angličtina, H. Náboženstvo: kresťanstvo, Priem. Dĺžka života: 77 rokov, Gramotnosť: 99%

Írsko: Počet obyvateľov: 4 062 000, Hlavné mesto: Dublin, Rozloha: 70 283 km2, Úradný jazyk: írština a angličtina, H. Náboženstvo: kresťanstvo.
Priem. Dĺžka života: 77 rokov, Gramotnosť: 98%

Zaujímavostí o Spojenému kráľovstvu a Írsku:

Lochnesská príšera: Jazero (Loch) Ness v Škótskej vysočine je najväčším sladkovodným jazerom v Spojenom kráľovstve. Je hlboké 240 m a dlhé asi 37 km. Napriek tomu, že mnoho ľudí verí, že v jazere videli príšeru v podobe dinosaura, o jej existencii ešte stále neexistuje žiadny dôkaz.

Hadriánov val: Na rozkaz cisára Hadriána bol v r. 122-129 n. l. na najsevernejšej hranici Rímskej ríše ( v súčasnosti anglicko-škótska hranica) postavený obranný val, ktorý mal slúžiť na stráženie a odrážať nájazdy votrelcov. Toto opevnenie bolo dlhé 118 km. Zachovali sa z neho len zvyšky.

Keltský kríž v Monasterboice: Vyrývané kamenné kríže sú roztrúsené po celom írskom vidieku. Tento, známy ako Muiredachov kríž, pochádza z 10 st. n. l. Je pokrytý symbolmi, vzormi a soškami. Mnísi kedysi vztyčovali takéto kríže v chrámoch.

Rýchlovlak Eurostar: Tieto vysokorýchlostné vlaky premávajú medzi Anglickom a európskym kontinentom cez Lamanšský prieliv. Výlet z Londýna do Paríža trvá tri hodiny. Vlaky Eurostar dosahujú rýchlosť až 298 km/h.

Big Ben: Big Ben je meno obrovského zvona v hodinovej veži londýnskeho Westminsterského paláca ( známeho pod menom Budovy parlamentu.) Keď ho v r. 1858 nainštalovali, prehlušil hlasy ľudí. Aby sa tento problém vyriešil, zmenili uhol úderníka.

Stonehenge: Kruh stojacich kameňov v Salisburskej nížine v juhozápadnom Anglicku bol postavený v rokoch 2900-1800 pred n. l. Účel tejto stavby zatiaľ ostáva neobjasnený. Jedna z teórii tvrdí, že kruh tvoril astronomické observatórium slúžiace na predpovedanie najvhodnejšieho obdobia pre výsadbu a zber úrody.

Zaujímavosť: V roku 1690 boli v blízkosti dnešnej stanice Kings Cross v Londýne objavené pozostatky mamuta.

Hospodárstvo: obilniny, zemiaky, ovocie a zelenina, cukrová repa, repka olejná, hovädzí dobytok, dojnice, ovce, rybolov, lov mäkkýšov, priemyselné centrum, banský priemysel, ťažba plynu, ťažba dreva, turistický ruch

Typ sídla: Spojené kráľovstvo – Mesto 89%, Vidiek 11%
Írsko – Mesto 59%, Vidiek 41%

Prírodné krásy Spojeného kráľovstva a Írska:

Lake District, Anglicko:
V tomto nádhernom národnom parku nachádzajúcom sa v hornatej oblasti Anglicka ľad obrúsil súš a vytvoril tak údolia, v ktorých ležia v súčasnosti najväčšie anglické jazerá. Lake District navštívi každoročne viac ako milión turistov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.