Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Švédsko

Poloha: Severná Európa, Škandinávsky poloostrov. Susedí s Fínskom a Nórskom. Je ohraničené Baltským morom, Botnickým zálivom a prielivmi Kattegat a Skagerrak

Rozloha: 449 964km2 (5. najrozľahlejšia krajina v Európe)

Jazyky: Švédština

Hlavné mesto: Štokholm

Geografia: Na západe sa tiahne škandinávska horská reťaz - pásmo oddeľujúce Švédsko od Nórska. Vo Švédsku sa vyskytuje okolo 100 000 jazier, ktoré zaberajú väčšiu plochu ako 1ha. Najväčšie jazero Vänern je zároveň 3. najväčšie v Európe. Lesy pokrývajú 65% územia krajiny. Najväčšie ostrovy Švédska sú Gotland a Oland.

Podnebie: Vďaka Golfskému prúdu má mierne podnebie. Na juhu a v centrálnej oblasti skoro prímorské, na severe je klíma subarktická (veľmi studené zimy a teplé letá). Za polárnou kružnicou počas polárneho dňa nezapadá slnko od 28.5. do 18.7. V zime sú zase naopak noci bez konca.

Vstup do EÚ: 22.1.1995

Švédske stoly sú vynikajúci vynález. K jeho objaveniu viedla nešťastná náhoda. Majiteľ jednej reštaurácie prehral v kartách väčšiu sumu peňazí, musel dať do záložne stoličky a švédske stoly boli na svete.

Globen - aréna v tvare obrovskej golfovej loptičky sa nachádza v Štokholme. Momentálne je najväčšou sférickou stavbou na svete. V priemere dosahuje 110 metrov a vnútorná výška je 85 metrov. Objem budovy je 600 000 m3. Jej naplnenie z vodovodného kohútika by trvalo 40 rokov. Budova bola postavená v roku 1989. V tom istom roku tu viedol omšu Ján Pavol II. Prejavy tu mali osobnosti ako Dalajláma či Nelson Mandela.

Vo Švédsku sa zápalkové logické hlavolamy tešia veľkej obľube. Celé mestá súperia proti sebe kto vymyslí ťažšiu úlohu. Zatiaľ vedie vedúci štokholmského múzea Tändstickmuseet, ktorý dokáže vyvolať zemetrasenie na BoraBora.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk