referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roland
Nedeľa, 9. mája 2021
Lovinobaňa
Dátum pridania: 12.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: riko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 415
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Lovinobaňa                     

História

Vek obce je ťažko zistiteľný, prvý krát sa v listinách objavila v roku 1336 čiže bola založená pred vyše než 600 rokmi. No podľa výskumov vzniku obce je možné, že to bolo dávno pred uvedeným rokom. K tomuto záveru zaviedli veľa historikov historické fakty maďarského historiografa Jánosa Belitského, ktoré uvádza vo svojej práci.

Belo VI okolo roku 1247-1250 odňal  Dionýzovi a Mikulášovi Tomajovcom 20 popluží lesa a ornej pôdy za účelom ťažby striebra a túto pôdu vzal do kráľovskej starostlivosti. Na základe zmluvy mali dostávať 1 tretinu kráľovskej dodávky - jednej osmini ťažby striebra a v prípade, že sa banské diela vyčerpajú, pripadne pôda pôvodným majiteľom. Ťažba striebra netrvala dlho, preto v roku 1275 Ladislav IV pôdu vrátil pôvodným majiteľom. Tieto údaje vzal i P. Ratkoš vo svojom príspevku Vznik a začiatky banských miest na Slovensku (1974) s udaním, že tamojší hostia banských mdiel sa grupovali z osád Lovinobaňa a Cinobaňa.

Z uvedených faktov vychádza v svojom príspevku i J. Žilák. Úvahy o tom, že baníctvo v obci (i napriek tomu, že osada sa nachádza mimo banských diel) prevládalo už v polovici 13 storočia potvrdzuje aj údaj o susednej obci Cinobaňa z roku 1279. Najstarší údaj sa dozvieme z príspevku historiografa Juraja Belitského. Opisuje príchod  staromaďarkých kmeňov do južného Novohradu, Gemera a Hontu, pričom uvádza aj staré slovenské etnikum.

Medzi nimi nachádzame, že v období 10-11 stor. v hornom Novohrade máme zaznamenanú aj Lovinobaňu a Cinobaňu. Názov obce Lovinobaňa bol v tedajšom 10-11 storočí odvodzovaný podľa prevažného zamestnania obyvateľstva.
     
Súčastnosť
       
Dnes sa Lovinobaňa omnoho zmenila, nie je to len stará malá dedina s bohatou minulosťou, ale aj bohatou prítomnosťou. Myslel som to skoro doslova, pred dvoma rokmi bol postavený nový katolícky kostol. Keďže obyvatelia obce boli prevažne evanjelici, tak nebolo treba katolícky kostol. Evanjelický kostol tu stojí od 18 storočia a taktiež prešiel mnohými rekonštrukciami. No ale katolíkov pribúdalo a tak bola nutnosť postaviť katolícky, no zatiaľ museli katolíci chodiť do evanjelického kostola.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.