Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Island a Nórsko

Island

Islanďania nazývajú svoj ostrov ostrovom ohňa a ľadu.
Island sa stal samostatnou republikou v roku 1944 (oddelil sa od Dánska). Island sa skladá z 23 okresov. Ich národným jazykom je islandčina, no skoro každý rozumie aj po anglicky.

Jeho rozloha je 103 000 kilometrov štvorcových. Rozkladá sa medzi Atlantickým a Severným ľadovým oceánom. Má rôznorodý povrch s členitým pobrežím. Je to neskrotná príroda s množstvom sopiek, gejzírov i s inými zvláštnosťami. V súčastnosti sa na Islande nachádza viac ako 20 činných sopiek (napr. Hekla). Island je jednou z najaktívnejších sopečných oblastí na svete. Najvyšší vrch Islandu je Hvannadalsknúkr (2119 m n. m.). Najviac povrchu zaberajú sopky a gejzíri (74,8%), pastviny zaberajú 22,7%, zemská pôda zaberá 1,3% a lesy zaberajú 1,2%.
Má polárne podnebie, na juhu miernejšie. Vo vnútrozemí je podnebie suchšie a chladnejšie.
Najvýznamnejšia rieka je Thórsa. Na Islande sa tiež nachádza gejzír Geysir, ktorý dal pomenovanie všetkým gejzírom. Je tam 800 geotermálnych prameňov a 7000 termálnych prameňov. Nachádza sa tam aj najväčší ľadovec v Európe - Vatnajökull.

Počet obyvateľov je 304 367 (z roku 2008). Island obývajú najmä Islanďania no nájdu sa aj prisťahovalci zo Škandinávie, či z Dánska. Hustota zaľudnenia je 2,9 na kilometer švorcový. Priemerná dĺžka života je u žien 80 rokov a u mužov 75 rokov. Väčšina obyvateľov sa hlási k evanjelikom (93%), malá časť ku kresťanom (1%).
Hlavné mesto Islandu je Reykjavík. No nachádza sa tam aj mesto Keflavík či Akureyri.
Na Islande sa toho veľa nepestuje, je skôr známy chovom Islandských poníkov, chovom oviec a rybolovom.
Elektrina sa tam vyrába v hydroelektrárňach.
Väčšina obyvateľov pracuje v službách. Island nie je veľmi navštevovanou krajinou, no ak sa tam raz vyberiete, zájdite do parku Thingvellir, kde môžete vidieť veľa zaujímavostí.

Nórsko

Dlhým tvarom sa Nórsko nazýva Nórske kráľovstvo.
Táto krajina susedí s Fínskom, Švédskom a Ruskom. Rozloha Nórska je 323 900 kilometrov štvorcových.
Nórsko leží v západnej časti Škandinávskeho polostrova, od mysu Lindesnes v Severnom mori, po Severný mys v Severnom ľadovom oceáne.
Pobrežie Nórska je členité. Jeho dĺžka je 2650 km. Pobrežie je prevažne skalnaté, vyplnené Škandinávskymi vrchmi. Na pobreží je aj veľké množstvo fjordov (napr. Songefjord) a skjärov (skaly nad hladinou).
Podnebie v Nórsku zmierňuje Golfský prúd (kvôli nemu je podnebie teplejšie).
Rieky sú krátke. Voda z riek sa využíva v elektrárňach.

Počet obyvateľov v Nórsku je 4,2 milióna, čo je v porovnaní s Islandom veľmi veľa. Priemerná hustota obyvateľov je 3,3 obyvateľov na jeden kilometer štvorcový. Hustota obyvateľov nie je rovnomerná. Najosídlenejšie je pobrežné pásmo, najmä na juhu v oblasti Osla. V južných častiach pripadá na 1 kilometer 40 – 50 obyvateľov, v severných oblastiach a za polárnym kruhom je to na 1 kilometer v priemere 1 človek.
Hlavné mesto Nórska je Oslo. Sú tam však aj mestá Berchen, Trondheim, Stavanger, Kristiandsand či Drammenn.
Pestovaním Nórsko nijako neviniká. Prevláda tu skôr živočíšna výroba.
Tak ako aj na Islande, aj tu sa elektrina vyrába v hydroelektrárňach.
Nachádza sa tu až 48 letísk.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk