referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Utorok, 2. marca 2021
Stredomorská oblasť - Španielsko
Dátum pridania: 23.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 3NiKuSiK3
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 731
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Španielsko

Hlavné mesto: Madrid

Rozloha
: 504 782 km2

Najvyššie položené miesto
: Pico del Teide na ostrove Tenerife - Kanárske ostrovy

Najnižšie položené miesto
: pobrežie krajiny

Najdlhšia rieka
: Tajo - 1120 km

Poloha
: juhozápadná Európa, zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova

Územia mimo Európskeho kontinentu patriace Španielsku:
- v Stredozemnom mori: súostrovie Baleáry
- v Atlantickom oceáne: Kanárske ostrovy
- mestá Ceuta, Melilla na severomarockom pobreží v Afrike

Hranice: na severovýchode s Francúzskom a Andorrou, na západe s Portugalskom

Španielsko je konštitučná monarchia Kortesy (parlament) tvorí Senát (horná komora) a poslanecká snemovňa (dolná komora).

Poloha: Španielsko, rozlohou tretí najväčší štát Európy, zaberá väčšinu Pyrenejského polostrova. Málo členité pobrežie obmýva na juhu a východe Stredozemné more, na S Atlantický oceán (Biskajský záliv). Na Z hraničí s Portugalskom, na SV s Francúzskom a Andorrou, od Afriky ho oddeľuje Gibraltársky prieliv. K Španielsku patrí súostrovie Baleáry v Stredozemnom mori, mestá Ceuta a Mellila na severomarockom pobreží a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, ktoré zemepisne patria Afrike.

Povrch: Vnútrozemie vypĺňa suchá náhorná plošina Meseta, ktorú Kastílske vrchy rozdeľujú na dve časti, z nich najmä južná časť, La Mancha, je veľmi suchá, takmer ako polopúšť. Na juhu ohraničuje Mesetu pohorie Sierra Morena, při severnom pobreží sa nachádzajú Kantábrijské vrchy. Celkom na J leží pohorie Sierra Nevada a jeho vrch Mulhacén je najvyšší vrch v štáte. Od Francúzska a Andorry, a tým aj od ostatnej Európy, oddeľujú krajinu ťažko prístupné Pyreneje. Nížin je tu veľmi málo, iba medzi Sierrou Nevadou a Sierrou Morenou sa rozprestiera najúrodnejšia časť krajiny Andalúzska nížina, ktorou preteká rieka Guadalquivir.

Podnebie: Na severe majú pobrežné a nižšie položené oblasti väčšinu roka veľmi príjemné počasie, s vlhkým vzduchom, aj keď s častými dažďami najmä na jar a v jeseni a s menej častými letnými dažďami a búrkami. Sneh a mierny mráz tu netrvajú dlho. V údolných pobrežných oblastiach je skoro večná jar. Naproti tomu vo vrchoch bývajú na jar husté a studené hmly, v lete suché horúčavy, už v jeseni sneh a silné mrazy a časté búrky po celý rok.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.