referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Nedeľa, 28. februára 2021
Francúzka republika
Dátum pridania: 16.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NoRo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 390
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Francúzka republika

Hlavné mesto: Paríž

Rozloha: 547 026km2

Počet obyvateľov: 56 900 000

Hustota zaľudnenia: 103 obyv./km2

Úradný jazyk: Francúzština

Štátne zriadenie: republika

Poloha:

Francúzsko má vynikajúcu polohu medzi Atlantickým oceánom a Stredozemným morom. Susedí so štátmi EÚ okrem Švajčiarska. Podobne ako Spojené kráľovstvo, aj Francúzsko má zámorské územia po celom svete.
Francúzsko je poľnohospodársky gigant Európy. V hodnote vyvážaných poľnohospodárskych produktov mu patrí medzi svetovými vývozcami 2. miesto za USA.
Od vzniku ES sa Francúzsko neustále stretáva s problémami produkcie a vývozu poľnohospodárskej výroby. Poľnohospodárstvo je veľkej časti financované štátom a preto poľnohospodári ponúkajú svoje výrobky lacnejšie aj z ostatných krajín. Pre obchodné spory s partnermi v EÚ. Známa bola tzv. vínna vojna medzi Francúzskom a Talianskom. V posledných rokoch sú obchodné spory v USA.
Územie Francúzska sa delí na 22 veľkých oblastí, ktoré sa ďalej delia na 96 departementov.

Francúzsko je vyspelý priemyselný štát (za USA Japonskom, Nemeckom). Pre hospodárstvo je charakteristický silný a veľmi rozvetvený štátny dozor. Rozhodujúcim sektorom je súkromný sektor, avšak prostredníctvom štátu je v širokej miere priamo aj nepriaznivo ovplyvnené celé národné hospodárstvo. Štát priamo kontroluje tretinu celej hospodárskej činnosti (hutnícky, letecký, banícky, zbrojársky, chemický, energetický kovospracujúci priemysel). V súvislosti s rozvojom integračných zoskupení v medzinárodnom meradle nadobúdajú niektoré veľké súkromné aj štátne podniky nadnárodnú povahu.

Priemysel spolu s energetikou a stavebníctvom zamestnáva 30% ekonomicky činného obyvateľstva a vytvára vyše 27% HDP. Ťažobný priemysel zamestnáva 0.5% pracovných síl a vytvára 0.7% HDP, spracovateľská priemysel necelých 22% pracovných síl a 22% HDP. Energetický priemysel závisí od dovozu ropy a zemného plynu. Rafinérie ropy sú umiestnené hlavne v prístavoch. Vo výrobe elektrickej energie má dominantné postavenie jadrová energia 75% , potom hydroenergetika (najmä oblasť Lyonu) a tepelné elektrárne ( parížska oblasť). V ústí rieky Rance (Bretónsky polostrov) pracuje prílivová elektráreň. Moderné hutnícke kombináty v iných oblastiach (Dunkerque, Fos-sur-Mer pri Marseille) spracúvajú dovážané suroviny. Hutníctvo produkuje hlavne oceľ. Významným odvetvím farebnej metalurgie je výroba hliníka. K hlavným priemyselným odvetviam francúzskeho hospodárstva patrí strojárstvo, hlavne výroba dopravných prostriedkov ( automobily, lode, lietadlá), obrábacích a textilných strojov, prístrojov pre vedecké účely, ďalej výroba elektronických a elektrotechnických prístrojov (oblasť Paríža, Lille, Lyon, Marseille, Toulon, Toulouse, Nantes a i.). Vyspelý chemický priemysel vyrába umelé vlákna, plastické látky a gumárenské výrobky (Michelin), kozmetiku a farmaceutické produkty. Vyspelý je tradičný potravinársky priemysel.

Prosperite a vyspelosti hospodárstva prispieva hustá a kvalitná dopravná sieť. Francúzsko má rozvinuté všetky druhy dopravy na vysokej úrovni. Doprava má výrazné radiálne usporiadanie, všetky dopravné ťahy sa zbiehajú do hlavného mesta. V preprave osôb aj nákladov dominuje automobilová doprava pred železničnou. Železničná doprava systémom TGV (Train á Grande Vitesse) predstavuje európsku špičku osobnej železničnej dopravy. Vlaky TGV patria k najrýchlejším na svete. Hustá sieť potrubnej dopravy smeruje z prístavov do vnútrozemia štátu a Európy (napr. Marseille do Nemecka). Pre dovoz surovín a zahraničných obchod má riečnou dopravou (prístavy Marseille najväčší obrat, Le Havre a Dunkerque a riečny prístav Paríž). V leteckej doprave má Francúzsko významné medzinárodné postavenie (parížske letiska Orly a Charles de Gaulle).
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.