referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Nedeľa, 28. februára 2021
Španielske kráľovstvo
Dátum pridania: 16.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NoRo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 111
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Španielske kráľovstvo

Hlavné mesto: Madrid
Rozloha: 504 782 km2
Počet obyvateľov: 40 000 000
Hustota zaľudnenia: 77 obyv. / km2
Úradný jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Poloha:

Zaberá väčšiu časť Pyrenejského polostrova. Pobrežie obmýva na juhu a východe Stredozemné more, na severe Atlantický oceán (Biskajský záliv). Na západe hraničí s Portugalskom, na severovýchode s Francúzskom a Andorrou, od Afriky ho oddeľuje Gibraltársky prieliv. K Španielsku patrí súostrovie Baleáry v Stredozemnom mori, mestá Ceuta a Mellila na severomarockom pobreží a Kanárske ostrovy v Atlantickom oceáne, ktoré zemepisne patria Afrike.

Povrch:

Povrch územia je veľmi rozmanitý: zahŕňa vysoké pohoria, rozľahlé náhorné plošiny, údolia a nížiny. Mesetu vysokú 600 – 800 m, obklopujú na severe Kantábrijské vrchy a na juhu Sierra Morena. Na plošine sa dvíhajú Kastílske vrchy so Sierrou de Guadarrama a Sierrou de Gredos. Na juhozápade sa rozprestiera Andalúzska nížina.

Podnebie:

Španielsko je najteplejšou a súčasne najsuchšou krajinou v Európe. Na španielskom pobreží Stredozemného mora je stredomorské, na severozápadnom pobreží atlantické podnebie. Podnebie je extrémne horúce a suché. Na juhovýchode prevláda subtropické podnebie stredomorského typu s miernou a vlhkou zimou priemerná teplota v januári 8-12°C a horúcimi letami. Vo veľkých výškach sú rozsiahle oblasti drsnej až vysokohorskej klímy, o čom svedčí prítomnosť ľadovcov. Snehová pokrývka je v Španielsku zvláštnym javom, výnimkou sú len horské masívy.

Vodstvo:

Medzi najväčšie rieky v Španielsku možno zaradiť Tajo, Ebro, Duero a Guadalquivir.

Poľnohospodárstvo:

Stredomorská pobrežná oblasť je poľnohospodársky intenzívne využivaná. Typické sú pre ňu terasovité svahy terasy. Pôda sa zavlažuje. Pestujú sa citrusové plodiny, mandľovníky, vinič, zelenina, ryža, datľovníky, cukrová trstina, bavlník hlavne na juhu. Zavlažované terasy na juhu oblasti sa nazývajú huertas.

Andalúzska oblasť má úrodné náplavové pôdy (vytvorili ich rieky zo svojich usadenín), intenzívne poľnohospodárstvo, rozsiahle plochy sa zavlažujú. Pre oblasť je typická rôznorodosť pestovaných plodín a chov domácich zvierat. Hlavné zameranie je na pestovanie kukurice, zeleniny, pomarančov, viniča, tabaku. Chovajú sa ovce, kozy a býky pre koridu.

Juhoportugalská oblasť sa zameriava na rastlinnú výrobu. Produkuje citrusové ovocie, vinič, figy, melóny, granátové jablká, datle kukuricu a hlavne korok.

Atlantická pobrežná oblasť má dôležitú vinohradnícku oblasť na dolnom toku rieky Duoro. Ďalej produkuje pšenicu, kukuricu, zemiaky cukrovú repu. Živočíšna výroba je oproti ostatným oblastiam významná. Zameraná je na chov dobytka na mlieko.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.