referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Utorok, 2. marca 2021
Bulharská republika
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NoRo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 162
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Bulharská republika

Hl. mesto: Sofia

Rozloha: 110 912 km²

Počet obyvateľov: 9 900 000

Hustota zaľudnenia: 81 obyv./km²

Úradný jazyk: bulharský

Štátne zriadenie: republika

Mena: lev

Poloha: Nachádza sa na Balkánskom polostrove. Obmýva ho Čierne more. Susedí z Rumunskom, Macedónskom, Juhosláviou, Gréckom a Tureckom.

Povrch: Povrch štátu je väčšinou hornatý, dve tretiny územia ležia vo výške nad 200 m n. m., malá časť dosahuje výšky 1 000 m, nížin pod 200 m n. m. je menej ako tretina rozlohy štátu.

Podnebie: Bulharsko leží v južnej časti mierneho pásma, konkrétne v pásme mierneho kontinentálneho podnebia, ktoré sa výraznejšie prejavuje najmä v jeho severnej časti. Je tu najstudenšia zima a najteplejšie leto. Horské hrebene na južnej a západnej hranici štátu bránia významnejšiemu uplatneniu stredomorského podnebia. Priemerná ročná teplota tejto krajiny je 12 °C. V najchladnejšom mesiaci – januári je priemerná teplota ovzdušia 0 °C, pritom na severe je okolo -2 °C, na juhu 3 °C. Priemerná teplota v júli dosahuje 24 °C.

Vodstvo: Medzi najväčšie rieky Bulharska patrí Dunaj a Marica.

Poľnohospodárstvo: V poľnohospodárstve pracuje asi 20% ekonomicky činného obyvateľstva. Toto odvetvie sa podieľa približne 14% na tvorbe HDP. Poľnohospodárska pôda zaberá približne 56% celkovej rozlohy štátu, z toho orná pôda tvorí 38%. Prevláda rastlinná výroba, ktorá sa zameriava na pestovanie pšenice a kukurice. Významnú úlohu má pestovanie technických plodín (tabak, bavlník), ovocia a zeleniny. Orná pôda vyžaduje zavlažovanie. Špeciálnym odvetvím je pestovanie ruží na kozmetické účely. Rastlinná výroba sa sústreďuje hlavne do Hornotráckej nížiny a Dunajskej roviny. Živočíšna výroba sa zameriava na chov oviec, menej na chov hovädzieho dobytka a ošípaných. Významnú úlohu má morský rybolov. Celkove je poľnohospodárska výroba na európske podmienky pomerne zaostalá v jej mechanizácii, vyžaduje totiž veľké množstvo pracovných síl.

Obyvateľstvo: Obyvateľstvo tvoria hlavne Bulhari 88%. Najväčšou národnostnou menšinou sú Turci 10%. Prirodzený prírastok je blízky európskemu priemeru 1.3%, avšak sú veľké rozdiely v jednotlivých oblastiach štátu. V mestách žije 66% obyvateľstva. K najväčším sídlam patria, Plovdiv 360 000 obyv., Varna 300 000 obyv., Ruse 190 000 obyv., Burgas 180 000 obyv.

Hospodárstvo: Hospodárstvo krajiny má znaky postkomunistickej ekonomiky. Na rozdiel od ostatných bývalých socialistických štátov Európy Bulharsko nemalo také veľké zastúpenie ťažkého priemyslu v hospodárstve. V ľahkom priemysle však vyniklo len potravinárstvo. V súčasnosti krajina prechádza na trhovú ekonomiku. Stratou trhu bývalých komunistických krajín nastal pokles výroby, vzrástla nezamestnanosť a inflácia. V hospodárstve má vedúce postavenie priemysel, ktorý spolu so stavebníctvom zamestnáva vyše 40% ekonomicky činného obyvateľstva a vytvára 60% HDP.

Energetický priemysel: má základňu v tepelných elektrárňach na báze lignitu 50% výroby elektrickej energie, ďalšia časť elektrickej energie sa získava zo špičkových vodných elektrární na juhozápade štátu. Jadrová elektráreň v Kozloduji pri Dunaji má výkon 2 760 MW a je jednou zo stavieb komunistickej gigantománie. Petrochémia závisí od dovozu ropy z Ruska.
Hlavnými priemyselnými odvetviami sú strojárstvo, elektrotechnika, chemický, potravinársky a textilný priemysel.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Bulharská republika SOŠ 2.9676 791 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.