referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Streda, 24. februára 2021
Nórske kráľovstvo
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NoRo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 202
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Nórske kráľovstvo

Hlavné mesto: Oslo

Rozloha: 323 920 km²

Počet obyvateľov
: 4 300 000

Hustota zaľudnenia: 13obyv./km²
 
Úradný jazyk: nórsky

Štátne zriadenie
: kráľovstvo

Poloha: Územie Nórska sa rozprestiera v zadnej časti Škandinávskeho polostrova. Dĺžka územia od severu k juhu je 1 752 kilometrov, najväčšia šírka je 430 kilometrov a najmenšia 6,3 kilometrov. Tvar územia a značná členitosť pobrežia sa prejavujú v dĺžke a charaktere hraníc. Dĺžka morských hraníc v priamej línii je 3 650 kilometrov a celková dĺžka pobrežnej línie je približne 21 347 kilometrov.
Na juhozápade a severe ju tvoria okrajové moria Atlantického oceánu a Severného ľadového oceánu – Severné, Nórske a Barentosovo more. Medzi Nórskom a Dánskom leží prieliv Skagerrak. More preniká hlboko do pevniny početnými fjordami. Pobrežie je lemované menšími aj väčšími ostrovmi (asi 50 000), najvýznamnejšie sú dve skupiny ostrovov na severe – Lofoten a Vesteralen. Dĺžka pevninských hraníc je 2 531 kilometrov, z toho 1 619 kilometrov, pripadá na hranice so Švédskom, 716 kilometrov s Fínskom a 196 kilometrov s Ruskom.

Povrch: Hlavnú časť povrchu tvoria Škandinávske vrchy, ktoré sa ťahajú v smere poludníkov. Vplyv na reliéf severnej Európy malo zaľadnenie, vďaka ktorému tu zostalo veľké množstvo fjordov a tiež morény a jazerá, preto má Nórsko veľmi členité pobrežie. Najvyššie vrchy Nórska sú Galdhoppigen (2649 m.n.m.) a Glittertind (2464m.n.m.).

Podnebie: Podnebie Nórska ovplyvňujú dva základné faktory: poloha na severe Európy, z časti za polárnym kruhom, a poloha na západnom okraji Eurázie pri pobreží Atlantického Oceánu. Podnebie je vzhľadom na polohu mierne teplé, najmä na západnom, južnom pobreží Nórska, s chladnejším daždivým letom a miernou zimou. Na pobreží je oceánske podnebie, smerom do vnútrozemia sa prejavuje kontinentálne, ktoré je charakteristické výkyvmi teplôt, v zime je veľmi chladno a v lete veľmi teplo. Na podnebie výrazne pôsobí Severoatlantický (Golfký) prúd, ktorý ho zmierňuje. Jeho pôsobením si pobrežné oblasti Nórska udržujú prímorskú klímu po celý rok a oceán nezamŕza. Najteplejšie mesiace sú júl, august. Najchladnejšími mesiacmi sú január, február. V lete tu trvá niekoľko dní polárny deň a v zime pár dní polárna noc. Dážď sa tu vyskytuje počas celého roka, v zime často sneží.

Vodstvo: More a voda hrajú v Nórsku dôležitú úlohu. Rieky sú vodnaté a majú veľký spád, čím vytvárajú priaznivé podmienky na využitie v energetike (rieky: Otra, Nidelv, Lagen, Dramselv, Randsford, Glomma, Orkla, Altelv). Jazerá sú ľadovcového pôvodu (jazero Mjosa, jazero Rosvatn)

Obyvateľstvo: Počet obyvateľov je 4 300 000. Nórsko má malú hustotu zaľudnenia, len 14 obyvateľov na km². Zaľudnená je najmä oblasť okolo Oslofjordu. Asi 73 percent obyvateľov Nórska žije v mestách. Významné a veľké mestá sú Oslo (hlavné mesto, 459 000 obyvateľov) , prístav Bergen a ďalej Trondheim a Stavanger. Nóri si chránia svoju krajinu pred prisťahovalectvom, to vysvetľuje aj počet nórskej populácie. V Nórsku (96,6 percenta). Priemerná dĺžka života je u žien 80 rokov a u mužov 73 rokov. Náboženstvo prevláda evanjelické (88 percent), ateisti (8 percent) a iné náboženstvá len 4 percentá. 61 percent obyvateľov pracuje v službách, 36 percent v priemysle a 3 percentá v poľnohospodárstve.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.