referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zlatica
Nedeľa, 28. februára 2021
Poľská republika
Dátum pridania: 07.05.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NoRo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 033
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Poľská republika

Hlavné mesto: Warszawa (Varšava)

Rozloha: 312 683 km²

Počet obyvateľov: 38 600 600

Hustota zaľudnenia: 122 obyv./km²

Úradný jazyk
: Poľština

Štátne zriadenie
: republika

Poloha: Poľsko sa nachádza vo východnej časti strednej Európy. Je rozmiestnené na južnom Pobreží Baltského mora. Na západe hraničí s Nemeckom na juhu s Českou republikou a Slovenskom, jeho východnými susedmi je Bielorusko a Ukrajina. Na severovýchode susedí s Litvou a Kailindradskou oblasťou Ruska.

Povrch: Poľsko je nížinatá krajina. Stredná nadmorská výška územia je len 169 m.n.m. Iba necelé 3% ležia vyššie ako 500 m.n.m. 91,5% plochy štátu má nadmorskú výšku menej ako 300 m.n.m.
Význačným rysom povrchu je rozčlenenie územia na geomorfologické pásma rovnobežkového smeru.

Podnebie: Klíma Poľska je na prechode medzi miernym zaoceánskym na západe a kontinentálnym na východe krajiny. Na severozápade sa uplatňuje zmierňujúci vplyv mora, čo spolu zo západnými vetrami znamená, že letá sú chladnejšie a zimy miernejšie a daždivejšie. Na juhu a na východe je vnútrozemské podnebie s teplými a daždivými letami a mrazivými suchými zimami. Väčšina území má vyrovnané zrážky 500 – 700 mm, smerom na juh počet zrážok vzrastá a v Tatrách presahuje 1500 mm. V horách sneží od septembra a sneh tam vydrží až do mája.

Vodstvo: Poľsko má dobre rozvinutú riečnu sieť v prevažne nížinatom území. Jej hustota je najväčšia v jazerných plošinách (0,8 –1 km / 1 km²) a najmenšia v stredopoľských vrchovinách kde miestami klesá až pod 0,2 km na ploche 1 km². 99,8 % územia Poľska patrí k pomoriu Baltského mora. Nepatrný zbytok k pomoriu Čierneho a Severného mora. Z pomoria Baltského mora patrí 89,9% povodiu dvoch najväčších poľských riek Odry a Visly. Zbytok pripadá na rieky Rega, Parseta, Lyna a Czarna Hańcza.

Poľnohospodárstvo: zamestnáva asi 29% ekonomicky činného obyvateľstva a vytvára približne 16% HDP. Hospodárska kríza (1980-1990) zasiahla poľnohospodárstvo menšou mierou ako priemysel. Poľnohospodárska výroba je intenzívna v najúrodnejších častiach Mazovskej, Sliezskej a Veľkopoľskej nížiny. Produkuje raž, zemiaky, ľan, bravčové mäso.
Rastlinná aj živočíšna výroba sa na celkovej hodnote podieľajú rovnako. Poľnohospodárska pôda zaberá asi 60% celkovej rozlohy štátu a z nej má 48% zastúpenie orná pôda.

Obyvateľstvo: Poľsko je národnostne jednotný štát 98% Poliakov, zvyšok tvoria národnostné menšiny Ukrajincov, Bielorusov, Slovákov a Litovcov. Prirodzený prírastok je vzhľadom na ostatnú Európu veľmi vysoký 8%. Hospodárstvo Poľska prežilo podobný ekonomicko - politický vývoj ako Maďarsko. Lenže koncepcia výstavby poľskej ekonomiky založená na ťažkom priemysle, ktorá bola vnútená komunistickým spoločenstvom, bola veľmi nákladná. Poľsko je priemyselno - poľnohospodárska krajina. Podiel priemyslu na tvorbe HDP je 61%. Dominantou priemyslu je ťažobný a hutnícky priemysel a ťažké strojárstvo. Elektrickú energiu produkujú prevažne tepelné elektrárne, ktoré majú aj najväčší podiel na jej výrobe. Ropa a zemný plyn sa dováža z Ruska a spracúva v Plocku a Gdaňsku. Strojárstvom vyniká Varšava. Chemický priemysel produkuje kyselinu sírovú, čpavok, plasty, syntetické vlákna, liečivá a umelé hnojivá. Z ľahkého priemyslu prevláda textilný a potravinársky. Výroba lodí na baltskom pobreží.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.