referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Streda, 27. januára 2021
Afrika
Dátum pridania: 05.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dolce
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 081
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Afrika je najhorúcejším kontinentom na svete. Má tropické dažďové pralesy, trávnaté oblasti s rozptýlenými stromami (známe ako savany), ktoré sú domovom ohromného množstva rozličných druhov divej zveri. Tretinu Afriky pokrýva Sahara, najväčšia púšť sveta.

Väčšinu územia tvoria plošiny - ploché územia s vysokou nadmorskou výškou. Súvislosť plošiny vo východnej Afrike narušujú dve mohutné sopky - Keňa a Uhuru (Kilimandžáro) - a Veľká riftová dolina. Veľká riftová dolina je obrovskou puklinou v zemskej kôre, ktorá sa ťahá od Mozambiku naprieč východnou Afrikou k Červenému moru a ďalej do juhozápadnej Ázie. V doline sa vytvorili jazerá pretiahnuého tvaru. Afrikou preteká Níl, jedna z najväčších riek sveta, a rozprestiera sa tu jazero Tanganika, ktoré je najdlhšie na svete (620 km).

Afriku pretína rovník, a preto sa vyznačuje extrémne horúcim podnebím. Najvyššiu teplotu na svete - 58°C v tieni - namerali v Líbyi v r. 1932. Krajina okolo oboch obratníkov trpí nedostatkom dažďov a na vyše ½ územia Afriky je ročný úhrn zrážok nižší jako 500 mm.

V niektorých oblastiach, zvlášť  v západnej a strednej Afrike, veľa prší a krajinu pokrývajú husté dažďové pralesy. Monrovia, hlavné mesto Libérie, má ročný úhrn zrážok  5140 mm. Medzi dažďovými pralesmi a púšťami sa rozprestierajú rozľahlé tropické savany. Savana je takmer vyprahnutá krajina so striedajúcimi sa obdobiami dažďov a sucha.

V afrických dažďových lesoch žijú gorily, šimpanzy, opice, leopardy, chameleóny a mnoho tropických vtákov. Zatiaľ čo krokodýly a hrochy sa váľajú v bahne savanových jazier a riek, slony, antilopy, žirafy, pakone a zebry sa pasú na savanách vedľa dravcov, ako sú levy a gepardy. Divá zver je ohrozovaná ničením prírodného prostredia Afriky. Mnohé územia sú v súčasnosti chránené ako národné parky.

Čaj, kakao, bvlna, arašidy, kaučuk a cukor sú najbežnejšie plodiny pestované v Afrike. Mohagónové a orechové drevo sa získava z dažďových lesov. Nerastné suroviny, ako diamanty, zlato, bauxit, železná ruda a meď, sa ťažia na vývoz. Ropa sa exportuje z Gabonu, Líbye a Nigérie.

Mnoho Afričanov býva v kmeňových dedinách s osobitou kulturou. Južne od Sahary sa hovorí viac ako tisíckou samostatných jazykov. Hranice štátov nezohľadňujú kmeňové rozdiely, a preto v jednej krajine môže jestvovať mnoho kmeňových zoskúpení.

Ľudia žijúci v severnej Afrike sú zväčša Arabi a Berberi hovoriaci po arabsky a vyznávajúci islamské náboženstvo. Krajiny južnej časti Afriky sú obývané čiernymi Afričanmi. Aj keď zväčša z nich sú moslimovia a kresťania, podľa starobylích, dodnes udržiavaných tradícií sa viac ako ¼ obyvateľov Afriky riadi podľa miestneho vierovyznania.

Dve tretiny najchudobnejších krajín sveta ležia v Afrike. Väčšina Afričanov žije v dedinách a na farmách. Chudoba, choroby a vojny v rozličných častiach kontinentu sú príčinou toho že sa ľudia zvyčajne nedožívajú vysokého veku. V polovici 90. rokov sa priemerný obyvateľ Sierra Leony, Ugandy a Malawi dožil približne 45 rokov.

Napriek tomu, že väčšina Afričanov žije na vidieku, má kontinent niekoľko rušných veľkomiest. Káhira, hlavné mesto Egypta, má s predmestiami 15 miliónov obyvateľov. Ďalšie významné mestá sú pri pobreží, napr. Kapské mesto, v Juhoafrickej republike, Casablanca v Maroku a Alžírsku.

Mnoho vedcov sa domnieva, že vývoj ľudstva sa začal na africkom kontinente pred  2 - 4 miliónmi rokov. O tomto ranom období vývoja ľudských dejín však vieme veľmi málo. Asi pred 10 000 rokmi bolo na Sahare vlhšie podnebie a mnoho obyvateľov sa živilo lovom zveri, zberom plodín a neskôr aj roľníctvom a chovom dobytka.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Afrika SOŠ 2.9374 355 slov
Afrika SOŠ 2.9795 655 slov
Afrika SOŠ 2.9251 362 slov
Afrika SOŠ 2.9806 317 slov
Afrika GYM 2.9467 317 slov
Afrika SOŠ 2.9418 1216 slov
Afrika SOŠ 2.9465 988 slov
Afrika 2.9880 394 slov
Afrika GYM 2.9826 545 slov
Afrika GYM 2.9824 545 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.