referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Nová Dubnica
Dátum pridania: 30.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kamo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 384
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
Nová Dubnica leží v malebnom Považí v Ilavskej kotline, ktorá sa tiahne od severovýchodu na juhovýchod. Mesto je moderné, mladé, budované v päťdesiatych rokoch, história je krátka a úzko spätá s najbližším okolím v Ilavskej kotline. Vznik mesta Nová Dubnica je spojený s rozširovaním sa strojárskych závodov v Dubnici nad Váhom.
Ako rástla výroba v týchto závodoch, zvyšoval sa aj počet zamestnancov. Doterajšie ubytovacie kapacity Dubnice nestačili, novým pracovníkom a ich rodinám bolo potrebné zabezpečiť bývanie. S výstavbou Novej Dubnice sa začalo podľa projekčného návrhu vypracovaného umeleckým ateliérom arch. Jiřího Krohu v roku 1951. O dva roky neskôr bol vybudovaný prvý objekt, domov mladých.
V roku 1956 bola otvorená prvá materská škola. V tom istom roku sa začala aj kultúrna činnosť otvorením kina Mier, ktoré slúžilo nielen premietaniu filmov, ale aj na poriadanie tanečných zábav. Neskôr v ňom boli vytvorené priestory pre reštauráciu a jedáleň. Samostatnou obcou sa sídlisko, patriace pod správu Dubnice, stalo 1. januára 1957, kedy dostalo názov Nová Dubnica. Po vzniku mesta sa budovala obchodná sieť, vznikla telovýchovná jednota a osvetová beseda, v ktorej bola obyvateľom k dispozícii knižnica. V tom čase vyšlo aj prvé číslo miestneho spravodajcu Hlas Novej Dubnice.
Mesto sa rozrástlo o štvrť Miklovky, v ktorej od roku 1970 dodnes vyrástlo takmer 750 rodinných domov formou individuálnej bytovej výstavby.
Prirodzeným centrom Novej Dubnice je Mierové námestie, kde je sústredená obchodná sieť a služby. Svojím prostredím poskytuje príjemný oddych a dáva príležitosť spoločenským sústredeniam. Návštevníci mesta sa môžu ubytovať v hoteli Victoria a Dynamic, kde je k dispozícií reštaurácia a v hoteli Dynamic aj relax centrum s príjemným posedením.
V meste je deväť záhradkárskych osád, v ktorých obyvatelia trávia voľné chvíle.
Veriacim občanom mesta slúži kresťanské centrum, ktoré sa nachádza v mestskej štvrti Miklovky.
V súčasnosti mesto Nová Dubnica patrí k najkrajším mestám stredného Považia. Len niekoľko kilometrov na juhozápad leží historický Trenčín, na juhovýchod svetoznáme kúpele Trenčianske Teplice, na severozápad romantický Vršatec s ruinami hradu a na severovýchod starobylá Dubnica nad Váhom a Ilava.
Ilavskou kotlinou preteká rieka Váh, na ktorej boli vybudované elektrárne v Ladcoch, Ilave, Dubnici, pri Skalke. Vegetácia Ilavskej kotliny je pestrá.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Nová Dubnica SOŠ 2.9501 906 slov
Nová Dubnica 2.9691 862 slov
Nová Dubnica INÉ 2.9710 1821 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.