referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
Meteorologická mapa - predpoveď počasia
Dátum pridania: 11.06.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: weya248
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 309
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Meteorologická mapa - predpoveď počasia

Meteorologická mapa
- mapa, ktorá zobrazuje pole hodnôt meteorologických prvkov a výskytu meteorologických javov. Slúži meteorológom a klimatológom k súhrnnému zobrazeniu dát a informácií o stave počasia, jeho predpokladanému vývoju alebo jeho minulosti.
Front v meteorológii-postupujúca hranica vzdušnej masy s odlišnou hustotou, postupujúca hranica o Studené a studené oklúzne fronty - pohybujú sa zo západu na východ.

Teplé a teplé oklúzne fronty - pohybujú sa smerom k zemskému pólu. Pre veľkú hustotu vzduchu v prúde frontu, studené fronty sa pohybujú rýchlejšie ako teplé fronty. Stacionárny front najbežnejší na otvorenom oceáne.
Atmosférický front - hranica oddeľujúca dve vzduchové hmoty rôznych hodnôt .
Na meteorologických mapách - fronty znázornené použitím rôznych farebných čiar a symbolov. Studené fronty - charakteristické úzkymi pásmi búrok alebo tzv. dry lines (front oddeľujúci vlhký a suchý vzduch).
Teplé fronty - obvykle sprevádzané vrstevnatou oblačnosťou a hmlou. Po prechode frontu sa obvykle oblačnosť rozpadá a nastáva rýchle vyjasnenie.

Predpoveď počasia
- aplikácia vedeckých a technických poznatkov
Výsledkom má byť poznanie počasia a budúceho vývoja atmosféry v určitom čase nad určitým územím. V minulosti - počasie predpovedané na základe pozorovania oblohy alebo správania sa zvierat. Moderná predpoveď počasia vychádza z celkového pohybu oblastí nízkeho a vysokého tlaku vzduchu a frontov. Družicové fotografie štruktúry oblakov pomáhajú vytvoriť presnú predpoveď počasia

Legenda k symbolom frontov:
1. studený front
2. teplý front
3. stacionárny front
4. oklúzny front
5. surface trough
6. squall/shear line
7. dry line
8. tropická vlna Družicová fotografia
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.