referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Erb obce Močenok
Dátum pridania: 14.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Mato1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 520
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Obec Močenok je starobylá, osídlená už v strednej dobe kamennej. Už v 9. storočí tu stál kostol, zasvätený sv. Klimentovi. Klimentovi preto, lebo jeho pozostatky sem priniesli, ako je možno vidno aj na priloženej maľbe, sv. Cyril a sv. Metod, ktorý tu začali šíriť kresťanstvo. Jedným z ich učeníkov a nástupca sv. Metoda, bol aj tunajší rodák a nastávajúci vlastník tohoto panstva sv. Gorazd. Touto zbežnou históriou by sa mala hneď aj vysvetliť vlastná podstata vzhľadu tak duchovne skonštruovaného erbu našej obce.

Erb obce Močenok tvorí : V modrom štíte nad zlatou oblou pažiťou medzi dvoma zlatými klasmi strieborná , zlatom lemovaná mitra so zlatým dvojitým krížom a striebornými prehnutými stuhami, sprevádzaná hore zlatou hviezdou a strieborným dorastajúcim polmesiacom. „V modrom štíte“ preto, lebo je to zobrazenie nočnej oblohy oblohy, keď tak chceme aj tmy, ako sa neskoršie vyjaví, v ktorej mesiac a hviezda udávajú smer, svietia. „Nad zlatou oblou pažiťou“,( úrodná pôda neobsiata, odrastená trávou,) mysliac na úrodnosť tohoto kraja a nábožnej úrodnosti pre kresťanstvo. „Medzi dvoma zlatými klasmi“. Sú v tomto erbe symbolom chleba, ale aj symbolom pravého chleba života – Ježiša Krista.
„Strieborná, zlatom lemovaná mitra so zlatým dvojitým krížom a striebornými prehnutými stuhami“. Mitru, pápežskú čiapku, by sme možno už mohli pochopiť z priložených malieb, kde ju mal sv. Kliment a keďže sa stal patrónom a aj mánetom pre názov obce podľa, jeho osudu – mučeníctva jednoducho sa musela stať prevažujúcim symbolom nášho erbu. Je tiež symbolom prijatia kresťanstva. No nebolo to vždy tak ako to je z heraldického symbolu z roku 1993, ktorý je aj zreteľne vyjavený pri hlavnom erbe, kde je táto mitra malá a tvorí vrchol už spomínaných klasov, no teraz tretieho. Podstata zlatého kríža tentoraz nepochádza od sv. Klimenta, ale od iného činiteľa a šíriteľa kresťanstva na našom území. Ako už možno tušiť z maľby je to sv. Metod a netreba zabúdať ani na sv. Cyrila , ktorému je prikreslený tento dvojitý cyrilometodský kríž. Strieborné prehnuté stuhy sú doplňujúcim znakom v tomto symbole a to symbole kresťanstva. „Sprevádzané hore zlatou hviezdou a strieborným dorastajúcim polmesiacom“. Šesťcípa hviezda a polmesiac boli vo všetkých starovekých znakových systémoch symbolom svetla, často sprevádzajú Kristov kríž na zdôraznenie Ježiša Krista, pravého svetla v tme. Svetla ľudí. Farby sú celkom jednoznačné a prirodzené pre tieto symboly a netreba ich vysvetľovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.