Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Srí Lanka


Srí Lanka je osídlená od 6. storočia prišli sem Sinhalci ktorý zaviedli Buthizmus a ten sa stal najsilnejším náboženstvom.
V 14 storočí juhoindícká dynastia prevzala moc. O 200 rokov neskôr bola Srí Lanka okupovaná Portugalčanmi .Cejlón teda Srí Lanka získala nezávislosť v roku 1948. Napätie medzi sinhálskou väčšinou a tamilskou menšinou začalo v roku 1983. Odvtedy zahynulo v konflikte niekoľko desiatok tisíc ľudí. Podnebie je tu tropické, monzúnové .Severovýchodný monzún je od Decembra do Marca a juhozápadný od Júna do októbra. Na juhu srí lanky je vlhké rovníkové podnebie. Pri letnom monzúne sú silné dažde lebo sa tiahne vlhkí vzduch z indického oceána a cez zimu je veľmi sucho ktoré prichádza z chladnej Ázie. Najsuchšia časť srí lanky je severovýchodná.
Ale teplota je približne po celý rok rovnaká a to 27 stupňov. Srí Lanka je ostrovný štát ktorý obmýva Indický oceán. Jej centrálnou častou je pohorie budované starými horami, ktoré lemujú pahorkatiny a roviny. Najvyšším vrchom je PIDURUTALAGALA(2524m.n.m)
Je tu aj asi 30km dlhí rad ostrovčekov (Adamov most) ktorý spája Srí Lanku s Indiou. Názov srí lanka je sinhálskeho pôvodu a znamená žiadacia krajina. Na ostrove nájdeme veľa nerastných surovín ako sľuda, rudy, drahé kamene a ťažia sa aj drevo a vzácne stromy . Je tu poľnohospodársky priemysel ktorý spracúva kožu, cukor, tabak. Do krajiny sa musí dovážať najme ryža a zelenina. Ale zo Srí Lanky sa vyvážajú škorica a čaj. Chov zvierat nie je tak dôležitý ako lov koralov a perlorodiek. Srí lanka má tri veľké prístavy dva na juhu a jeden na severe. Je to obľúbené indické letovisko v roku 2004 ho zasiahli veľké vlny tsunami. Tieto vlny zabili vyše dvestotisíc ľudí z Indie, Indonézie Madagaskaru ,južnej Afriky ale aj srí lanky a iných menších ostrvou v indickom oceáne.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk