referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Izabela
Štvrtok, 9. decembra 2021
Priemysel na Slovensku
Dátum pridania: 21.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: peti
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 333
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
PRIEMYSEL NA SLOVENSKU

Z histórie:
Priemysel je hlavnou zložkou Slovenského národného hospodárstva. Na Slovensku sa začal rozvýjať v 19. storočí. Remeslené dielne sa pretvárali na továrne a zároveň vznikali aj nové továrne. Roku 1832 začal pracovať parný stroj v súkenke pri Haliči (Lučenec). Stroje prenikli aj do ostatných odvetví priemyslu. V nížinatých oblastiach sa rozmáhal hlavne potravinársky priemysel. Začiatkom 20. storočia sa začal rozvíjať chemický priemysel. V Bratislave, kde bola rozvinutá riečna doprava, vznikla rafinéria ropy Apollo a výroba dynamitu Nobel. Vplyvom vzrastu počtu strojov vo výrobe a rozvojom železničnej dopravy vznikali strojárske opravárenské podniky, najväčší bol vo Vrútkach (Martin). Rozvoj začal ustávať kvôli malej vôli feudálov. Stagnácia pokračovala aj za ČSR. Priemyselná výroba sa sústreďovala v Čechách, na slovensku sa rozvíjal iba zbrojársky priemysel. Po 2. svetovej vojne sa dosť rýchlo rozbehla priemyselná výroba. Keďže sa priemysel rozvíjal v závislosti od potrieb Československa, u nás sa rozvíjalo hlavne ťažké strojárstvo, hutníctvo, chemický priemysel a výroba stavebných materiálov. Za komunizmu klesala kvalita výrobkov a závody sa zlučovali do veľkých podnikov, čím sa stávali nepružné. Pádom komunizmu a prechodom na trhové hospodárstvo sa veľké podniky začali rozdeľovať, stávali sa pružnejšími, vzrástol počet podnikov a klesol počet zamestnancov na podnik. Strojársky priemysel:
Zaujal prvenstvo po 2. svetovej vojne. Je zameraný na výrobu strojov, prístrojov, elektrotechniky, vojenskej techinky. Je najviac sústredený na strednom považí. - automobilový: Bratislava, Trnava, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica (motocykle)
- lodný: Komárno (riečne lode)
- oprava železničných súprav: Poprad, Trnava, Vrútky
- výroba ložísk: Považská Bystrica, Žilina, Kys. Nové Mesto, Skalica, Prešov
- elektrotechnický: Liptovský Hrádok, Stropkov, Vráble, Matejovce pri Poprade (práčky), Zlaté Moravce (chladničky)

Hutnícky priemysel:
Má tradíciu od stredoveku, keď vznikali banské mestá. Výroba je dnes koncentrovaná do väčších podnikov. VSŽ, teraz U.S.Steel spracúva rudu z Ukrajiny, vyrába z nej železo, oceľ a plechy, jej produkty ďalej využíva napr. Železiarne Podbrezová (výroba rúr). Významné sú tiež hlinikárne v Žiari nad Hronom, ktoré veľmi poškodili životné prostredie.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.