referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Sobota, 29. februára 2020
Lichtenštajnsko
Dátum pridania: 29.07.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stga
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 295
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 3.03 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Lichtenštajnsko
(Lichtenštajnské kráľovstvo)

Rozloha: 160 km 2
Obyvateľstvo : 32 000
Hlavné mesto: Vaduz (5000)
Úradný jazyk: Nemčina
Hlavný zdroj: finančné služby, cestovný ruch, poštové známky
Členstvo: EFTA, IAEA, OSN
Mena: švajčiarsky frank
Národnostné zloženie: 64% Lichtenštajnčania; 16% Švajčiari; 8% Rakúšania

Lichtenštajnsko leží v alpskej oblasti medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Územie sa rozkladá vo východnej časti alpského údolia Rýna, ktorý tečie po hranici so Švajčiarskom. Na území dolnej nivy sa rozkladali močiare. Boli však vybudované odvodňovacie zariadenia. Takto bolo umožnené i poľnohospodárske využitie pôdy(40%, v PHP je zamestnaných 2% obyv.)
Forma štátneho zriadenia: konštitučná dedičná monarchia.
Hlavou štátu je knieža, ktorý menuje štátnych úradníkov a do jeho právomoci spadá aj možnosť zrušenia parlamentu. Výkonnú moc tvorí knieža a vláda. Vláda je tvorená 5 členmi. Ich menovanie schvaľuje knieža na základe návrhu Zemského snemu. Zemský snem má na starosti všetku legislatívu a tvorí zákonodarnú moc krajiny. Jeho 25 členov je volených priamo na 4 roky.
Od roku 1984 majú i ženy hlasovacie právo. Zahraničná politika Lichtenštajnska je zastupovaná Švajčiarskom.
Od druhej svetovej vojny sa Lichtenštajnsko postupom času pretransformovalo na jednu z najbohatších zemí na svete. Prakticky v Lichtenštajnsku neexistuje nezamestnanosť.
Lichtenštajnsko je v hospodárskej oblasti veľmi úzko spojené so Švajčiarskom a od roku 1924 tvoria tieto dva štáty colnú a menovú úniu. Poštové známky sú preslávené a veľmi cenné. Predaj známok prináša do štátnej pokladnice asi 10% celkových príjmov.
Najdôležitejšími priemyselnými odvetviami sú kovopriemysel, strojárenstvo a elektrotechnika. V oblasti služieb je, vzhľadom k výhodnej daňovej politike Lichtenštajnska, zainteresovaných veľa zahraničných investorov a je tu koncentrovaný pomerne veľký kapitál.
Exportované sú špeciálne nástroje a materiály pre stavebníctvo a inštalačné práce, ďalej sú to stroje, kovové súčiastky a nástroje, chemické produkty a najrôznejšie hotové výrobky.
V období prvej a druhej svetovej vojny bolo Lichtenštajnsko neutrálne, armáda tu bola zrušená už v roku 1868. Lichtenštajnsko si nárokuje navrátenie 1605 km2 územia v Českej republike skonfiškovaného v roku 1918.
 
Podobné referáty
Lichtenštajnsko SOŠ 2.9223 1221 slov
Lichtenštajnsko GYM 2.9894 92 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.