referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Sobota, 4. decembra 2021
Západná Afrika
Dátum pridania: 26.01.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Daisynka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 692
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 

Západná Afrika

Geografická charakteristika:

Západná Afrika je jedným z piatich regiónov afrického kontinentu. Podľa definície OSN sem patrí 17 štátov a závislých území. Tvoria ju štáty: BENIN, BURKINA, GAMBIA, GHANA, GUINEA, GUINEA-BISSAU, KAPVERDY, LIBÉRIA, MALI, MAURATÁNIA, NIGER, NIGÉRIA, POBREŽIE SLONOVINY, SENEGAL, SIEERA LEONE, SVATÁ HELENA, TOGO. Je rôznorodá, od piesočných dún Sahary cez suché polopúšte nazývané Sahel až po tropický dažďový prales na juhu.

Poľnohospodárstvo a priemysel a postavenie v rámci Afriky:

V súčasnosti väčšina obyvateľov Západnej Afriky pracuje v poľnohospodárstve alebo pri chove dobytka. Na rozsiahlych plantážach pestujú kávovníky a kakaovníky.  Dôležitým zdrojom príjmov je aj ťažba dreva. V Západnej Afrike sa v miestnej kuchyni využíva palmový domáci olej. Časť oleja sa aj vyváža.

Poľnohospodárstvo:
Rastlinná výroba: ryža, kukurica, bataty, maniok, káva, kakao, palma olejová, podzemnica olejná, banány, kaučuk.
Živočíšna výroba: hovädzí dobytok, ovce, kozy, rybolov.

Priemysel: ťažba zlata a diamantov (Nigéria, Senegal, Pobrežie Slonoviny), mangánová a medená ruda, ťažba ropy, bauxit, urán.

Jazerá a ich význam:

Jazero Čad sa nachádza v sahelskej zóne v stredo-západnej Afrike. Je štvrtým najväčším jazerom v Afrike. Zasahuje ešte do 3 štátov, Kamerunu, Nigérie a Nigeru. Jazero Čad bolo v minulosti jedným z najväčších sladkovodných jazier na svete. V súčasnosti Jazero Čad vysychá. Teraz sa jeho rozloha v suchom období pohybuje okolo 14 000 km2. V období dažďov sa jeho rozloha až zdvojnásobí. V okolí jazera rastie bujná vegetácia, vrátane veľkých stromov ako je eben. Jazero Čad disponuje viac ako 40 druhov rýb, obojživelníky a plazy, z ktorých je mnoho endemických.

Špecifické problémy oblasti:

Dlhotrvajúce sucho spôsobuje hladomory. V oblasti Sahelu bol rozsiahly hladomor v rokoch 1968-1974 a 1984-1985. Poľnohospodárska pôda je prepracovaná, lesy sú odlesnené a zrážky sa znižujú, životné prostredie sa stáva pomaly púšťou (oblasť Sahel). V tomto pásme sa púšť rozširuje smerom na juh. Suchá, erózie pôdy, rozširovanie púští, odlesňovanie sú problémom životného prostredia v západnej Afrike. Všetky tieto činitele prispievajú nejakým spôsobom k nedostatku prírodných zdrojov potrebných pre každodenný život ľudí (napr. potraviny, voda, drevo, atď.).

Podnebie:

Západná Afrika je tropická vlhká a tropická suchá oblasť. Savany sú teplé a daždivé.
Senegal – tropické lesy, podnebie horúce s výrazným obdobím dažďov.
Gambia – tropická klíma, pravidelné sezónne dažde. Väčšinu zeme pokrýva Savana, lesy boli premenené na hospodársku pôdu.
Guinea – guinejská vysočina, podnebie je tropické s výdatnými zrážkami v období dažďov. V zime zo Sahary vanie suchý vietor harmattan.
Guinea-Bissau – pobrežná nížina, podnebie tropické vlhké.
Sierra Leone – vlhké tropické podnebie, obdobie dažďov, do vnútrozemia zrážky ubúdajú.
Libéria – tropické podnebie s dlhým obdobím dažďov býva prerušené krátkou periódou sucha.
Pobrežie slonoviny – tropické, horúce podnebie. Na plošine je teplota i množstvo zrážok nižšia a je tu len jedno obdobie dažďov. Od SV veje suchý vietor harmattan.
Burkina – horúce podnebie, obdobia dažďov nie sú pravidelné. S tvorí typický suchý Sahel.
Ghana – horúce tropické podnebie, pobrežie ochladzuje oceán.
Nigéria – tropické podnebie s obdobiami dažďov.


Obyvateľstvo:

– okolo 10 obyv. na 1 km. Rovnako pestré je etnické zloženie obyvateľstva. Na území Nigérie žije okolo 250 rôznych kmeňov. Kmene: sudánske národy, guanejčania, bieločierna a čierna rasa, fulbovia, tuaregovia – kočovný kmeň, asi 23% v meste. Obyvateľstvo migruje za prácou hlavne v období zberu úrody. V súčasnosti väčšina obyvateľov Západnej Afriky pracuje v poľnohospodárstve alebo pri chove dobytka.

 
Podobné referáty
Západna Afrika SOŠ 2.9767 919 slov
Západná Afrika GYM 2.9841 149 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.