referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Uršula
Štvrtok, 21. októbra 2021
Kefalónia
Dátum pridania: 11.10.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: 13Matej
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 365
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Kefalónia je najväčší z gréckych ostrovov Iónskeho mora. Jeho rozloha je v závislosti od zdroja 730 – 800 km². V hlavnom meste Argostoli žije približne tretina obyvateľstva ostrova. Druhým najväčším mestom je Lixouri s približne rovnakým počtom obyvateľov.
Názov ostrova je podľa povesti odvodený od mena mýtického hrdinu a kráľa Cephalusa. Podľa inej povesti tu kedysi žil starodávny národ, podľa ktorého ostrov dostal pomenovanie.
Ostrov leží vo veľmi aktívnom tektonickom pásme a každoročne tu je niekoľko zemetrasení. V roku 1953 obrovské zemetrasenie zničilo takmer celý ostrov a nepoškodené ostalo len mestečko Fiscardo v severnej časti Kefalónie. Z tohto dôvodu na celom ostrove nenájdete staršie historické pamiatky – všetky boli zemetrasením zničené. Kefalónia napriek tomu ponúka veľké množstvo iných príležitostí pre turistov.
Kefalónia je ostrovom kontrastov. Na jednej strane tu nájdete množstvo nádherných piesčitých aj kamenistých pláží, ktoré nie sú preplnené turistami, na druhej strane krajinu modelujú vysoké pohoria a lesy.
Na Kefalónii nenájdete historické pamiatky či významné stavby, ale i tak je tu čo obdivovať. Ostrov má svoje kúzlo, ukrýva mnohé unikátne prírodné javy. Je to napríklad voda strácajúca sa v morských mlynoch Katavothres, ktorá potom opäť vyviera na opačnej strane ostrova v jaskynnom jazere Melissani. Ďalším prírodným úkazom Kefalónie je tzv. bezodné jazero Avythos, ktoré leží pri dedinách Agios a Nikolaos. Zaujímavá je aj skala pri osade Kounopetra, o ktorej sa hovorí, že je pohyblivá. Okrem toho sú na ostrove vzácne jaskyne, kláštory obývané mníchmi a zvyšky benátskych hradov. Ak sa chcete pozrieť aj na iné ostrovy v Iónskom mori, odporúčame vám neďalekú Ithaku, s jedným z najkrajším prírodných prístavov v hlavnom meste Vathas, a takiež Lefkas so sesterským ostrovom Meganissi. Lákadlom je aj ostrov Scorpios, ktorý je domovom rodiny Onasisovcov.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.