referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Miami
Dátum pridania: 11.12.2012 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jnuiodsyh
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 860
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Miami je najväčšie mesto v juhovýchodnej časti Floridy a druhé najväčšie v celom štáte. Jeho metropolitná oblasť sa rozkladá od bažín národného parku Everglades na východe až k Atlantickému oceánu na západe. Počet obyvateľov samotného mesta je 433 136. Metropolitná oblasť má viac ako 5,2 miliónov obyvateľov, čo ju radí medzi najväčšie v Spojených štátoch. Väčšinu populácie tvoria belosi a Afroameričania. Rozloha mesta samotného je 143,15 km², z toho však viac ako 50 km² zaberá vodná plocha.
Mesto je centrom celosvetového významu z pohľadu ekonomiky, dopravy, kultúry, vzdelania, médií, umenia, zábavy a medzinárodného trhu. V Miami sa nachádza významný prístav a letisko, vďaka ktorým sa mu tiež hovorí Brána do Ameriky. V centre mesta je najväčšia koncentrácia medzinárodných bánk v celých Spojených štátoch. K masívnemu rastu počtu obyvateľov došlo predovšetkým v posledných 50 rokoch vďaka emigrantom z Latinskej Ameriky, ktorí dnes tvoria 65 % obyvateľov mesta a zaslúžili sa aj o to, že tu medzi jazykmi prevláda španielčina.
Prvými obyvateľmi oblasti dnešného Miami boli pôvodní Američania už pred 10 000 rokmi, pri príchode prvých Európanov tu žil kmeň Tequestov. Prvým stálym osadníkom tu bol na začiatku 19. storočia Pedro Fornells z Menorky. Za zakladateľku Miami je považovaná Julia Tuttle, ktorá tu vytvorila rozsiahle plantáže a zaslúžila sa o rozvoj železničnej dopravy v oblasti. Počas 20. storočia došlo k obrovskému rastu populácie mesta a celej aglomerácie. Na konci storočia sa Miami dostalo do finančnej krízy, čo napravila až nová administratíva zvolená roku 2001.

Univerzity a vysoké školy v Miami a jeho okolí sú:
 • Barry University (súkromná)
 • Carlos Albizu University (súkromná)
 • Florida International University (FIU) (verejná)
 • Florida Memorial University (súkromná)
 • Johnson and Wales University (súkromná)
 • Fortis College (súkromná)
 • Keiser University (súkromná)
 • Manchester Business School (verejná, britská)
 • Miami Dade College (verejná)
 • Miami International University of Art & Design (súkromná)
 • St. Thomas University (súkromná)
 • Talmudic University (súkromná)
Letecká doprava
Miami International Airport, nachádzajúce sa v nepričlenenom území v okrese, slúži ako primárne medzinárodné letisko v oblasti Miami. Patrí medzi jedno z najvyťaženejších letísk na svete, o čom svedčí fakt, že odbavia vyše 30 miliónov cestujúcich ročne. Identifikačný kód letiska podľa IATA je MIA, podľa ICAO je to KMIA. Letisko patrí medzi hlavné letecké uzly spoločnosti American Airlines, jedného z najväčších leteckých dopravcov na svete. MIA je najvyťaženejšie letisko na Floride, druhá najväčšia vstupná brána pre zahraničných cestujúcich v USA a siedma najväčšia na svete podľa rovnakých kritérií. Rozsiahla sieť medzinárodných leteckých spojov zahŕňa nonstop lety do viac ako sedemdesiatich svetových miest v Severnej a Južnej Amerike, Európe a Ázii.
Pomerne blízko sa nachádza Fort Lauderdale-Hollywood International Airport, ktoré tiež poskytuje medzinárodnú dopravu v oblasti Miami. Opa-Locka Airport a Kendall-Tami Airport, ležiace na území mimo aglomeráciu, zabezpečujú predovšetkým leteckú dopravu v rámci oblasti Miami.

Pláže Miami
Pláže na Miami Beach patria medzi najkrajšie v USA. Sú ich desiatky. Uvedieme len najznámejšie z nich:
 • Bill Baggs Cape Florida State Park. Národný park Bill Baggs sa nachádza na južnom konci Key Biscayne. Je v ňom slávny maják mysu Florida. Park ponúka opaľovanie, plávanie a históriu na rovnakom mieste! Môžete stráviť nejaký čas na pláži a vychutnať si prehliadku majáku. Rybárčenie je povolené z hrádze.
 • South Beach. Južná pláž ponúka typický miamský zážitok. Je to miesto, kde môžete vidieť a byť videný a predviesť svoj produkt z mnohomesačnej posilovne. Na South Beach nie je odev nepovinný, ale kúpanie hore bez je povolené.
 • Virginia Key Beach. Virginia Key Beach je jednou z najzaujímavejších pláží na južnej Floride. Je umiestnená hneď vedľa hrádze Rickenbacker (po jej oboch stranách) neďaleko morského akvária. Na pláž je ľahký prístup a niektoré oblasti sú preplnené, ale existuje veľa zákutí, ak ste ochotní sa trochu venovať prieskumu. Je to jediná pláž, kde si môžete zobrať so sebou psa.
 • Haulover Beach. Haulover Beach sa nachádza na Miami Beach medzi Sunny Isles Beach a Bal Harbour. Je známa po celom svete ako jediná legálna pláž s "odevom nepovinným". Haulover Beach je fantastické miesto na surfovanie.
 • Homestead Bayfront Park a Marina. Usadlosť Bayfront Park je skvelá voľba, ak sa chcete vyhnúť turistickej scéne. Nachádza sa v južnej časti Miami Dade County, Bayfront Park ponúka kúpanie a člnkovanie.
 
Galéria k článku [2]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.