Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Indický oceán

Indický oceán je 3. najväčší oceán na Zemi. Zaberá približne 20% vodnej plochy. Pomenovaný je podľa Indie. Oceán má rozlohu 73 556 000 km² a jeho objem sa odhaduje na 292 131 000 km³. Je to najteplejší a najslanší oceán. Priemerná teplota vzduchu je 20°C – 30°C.  Pre túto oblasť je charakteristické teplé (tropické) podnebné pásmo. Oceán je domovom mnohých druhov korytnačiek, veľrýb, plutvonožcov a vodných cicavcov.
Oceán slúžil aj ako obchodná cesta medzi Áziou a Afrikou. Na severe je ohraničený južnou Áziou, na západe Arabským polostrovom a Afrikou, na východe Malajským polostrovom, Sundskými ostrovmi a na juhu Južným oceánom. V oceáne sa nachádza množstvo ostrovov (mnohé sú samostatné ostrovné štáty), napr. Madagaskar, Indonézia, Komorské ostrovy, Nový Amsterdam, Vianočný ostrov, Cejlón, atď.
Dno Indického oceánu má oceánsky chrbát v tvare obráteného Y. Na dne je aj mnoho oceánskych pánv, napr. Arabská panva a Juhoaustrálska panva. V oceáne sú aj 2 priekopy: Jávska priekopa a Čagonská priekopa. Cestu okolo neho si odmeral aj Magalhães. 26. decembra 2004 boli krajiny priliehajúce k Indickému oceánu zasiahnuté vlnami cunami spôsobenými zemetrasením v Indickom oceáne. Vlny pripravili vyše 226 000 ľudí o život a viac ako miliónu zobrali strechu nad hlavou.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk