Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Irán

Iránska islamská republika je štát pre niekoho ešte na blízkom východe, pre niekoho už na strednom. Irán je v podstate teokratická republika, čo znamená, že najvyššiu moc nemá prezident alebo ktokoľvek z vlády, ale ajatoláh, najvyšší duchovný. Hlavným mestom Iránu je 12-miliónový Teherán ležiaci na severe krajiny. Prezidentom je zatiaľ Mahmúd Ahmadí-Nedžád, no pri nasledujúcich júnových voľbách už nebude môcť kandidovať. Irán má v podstate všetko, čo sa povrchu týka - aj hory, aj nížiny, aj púšte, aj more. Síce sa to možno nezdá, ale na severe Iránu bez problémov zvykne snežiť.
Hlavyným náboženstvom v krajine je islám, vyznáva ho 89% obyvateľov a občania nie sú k muslimskej viere nútení. 79% z týchto muslimov sú šíiti, 10% sunniti.
V Iráne aktuálne žije 76 miliónov obyvateľov. K významným mestám patria posvätné mesto šíitskych muslimov - Mašhad, nádherné pamiatkové mesto Isfahán (niekde aj Esfahán) alebo miesto s koncentráciou starobylých pamiatok Persepolis.
Iránska islamská republika má u nás veľmi zlé meno, ale pravda je niekde úplne inde. Irán je bezpečný štát, z ktorého sa dá vycestovať a jeho návšteva nie je nebezpečná.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk