referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Sobota, 24. februára 2024
Rastlinstvo a živočíštvo Ázie
Dátum pridania: 12.03.2014 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Zhorisvpekle
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 104
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 

Vzhľadom na to, že v Ázii sa nachádzajú všetky podnebné pásma, tak sa tam budú nachádzať aj všetky rastlinné pásma. To znamená, že rastlinstvo a živočíšstvo Ázie bude veľmi rozmanité.

POLÁRNE PÚŠTE

Polárne púšte sa nachádzajú sa na ostrovoch v Severnom ľadovom oceáne. Počas celého roka je tam pôda pokrytá snehom a to takmer znemožnuje rast rastlín, pretože sa nedokážu dobre zakoreniť. Okrem silného mrazu je tam veľmi málo vody v kvapalnom stave. Všetky zvieratá sú teplokrvné. Väčšinu potravy im poskytuje more. Polárne živočíchy sa teda sústreďujú v úzkom páse pobrežia pri nezamrznutej hladine oceánu. Za potravou tam prichádza aj ľadový medveď.

TUNDRY

Tundry sa rozprestierajú od pohoria Ural až po Čukotský polostrov.
Už asi 50 cm pod povrchom je tu trvalo zamrznutá pôda permafrost. V lete sa síce vrchná časť roztopí, ale voda nemá kam vsiaknuť. Hromadí sa na povrchu a vytvára močariny s množstvom komárov. Permafrost tvorí asi 26 % celkovej súše Zeme. Jeho najväčším nepriateľom je globálne otepľovanie. Len mierny nárast teploty by znamenal, že permafrost sa roztopí a voda z neho zaplaví rozsiahle územia. Permafrost je zmrznutá, kyslá, podmáčaná pôda s nedostatkom živín. Preto v tundre nerastú nijaké stromy. Rastú tu len veľmi nízke rastliny - machy, lišajníky, zakrpatené vŕby, alebo sa vyskytujú v malých ostrovčekoch - trávy, ostrice, vres. V zime prežívajú vďaka ochrannej vrstve snehu. Niektorá majú silne ochlpené stonky (arktický mak), niektoré sa preorientovali na príjem mäsa (tučnica). Z živočíchov tam žije iba sob arktický, polárna líška, zajac a sova snežná. Väčšina zvierat sa s príchodom zimy vydáva na juh.

TAJGY

Tajga je pásmo ihličnatého lesa, ktoré sa rozprestiera na celom eurázijskom kontinente od Škandinávie po Ochotské more. Osobitne široká je tajga na východ od rieky Jenisej, kde zasahuje až do Mongolska. Dominantným stromom v tajge je smrekovec, charakteristickými druhmi sú jedľa, smrek a iné ihličnany, predovšetkým vo vyšších polohách na juhu a východe. V celej severnej Ázii sú časté veľké požiare. Tajga je vlastne produktom takýchto prudkých nečakaných požiarov, preto sú pre ňu charakteristické rozličné vegetačné stupne. Na spáleniskách zvyčajne najskôr vyrastú svetlomilné listnaté stromy, ako sú brezy a osiky.
Hoci je tajga v zime niekoľko mesiacov pokrytá snehom, len málo živočíchov sa z nej sťahuje. Väčšina malých cicavcov a mnohé vtáky sa prispôsobili životu pod snehom. Práve v tomto období roka majú nesmierny význam semená ihličnatých stromov, ako základná potrava pre veľké množstvo zvierat. Početnosť voľne žijúcich živočíchov v tajge teda priamo i nepriamo závisí od úrody semien ihličnanov. V tajge žijú napr. medveď hnedý, vlk, bobor a iné.

ZMIEŠANÉ LESY

Južná časť ihličnatého lesa prechádza do zmiešaných lesov až listnatých lesov mierneho pásma. Rozšírené sú najmä vo východnej Ázii, kde je dostatok zrážok. Nachádzajú sa tu podobné rastliny (buk, javor, dub) a živočíchy ako na Slovensku. V suchších oblastiach mierneho pásma sa nachádzajú stepi.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.