referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Líbya
Dátum pridania: 27.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 278
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Líbya leží na severe Afriky, na východe hraničí s Egyptom, na juhovýchode so Sudánom, na juhu s Čadom a Nigerom, na západe s Alžírskom a Tuniskom. Strategicky výhodná poloha prispela k vytvoreniu "spojovacieho mosta" medzi východom a západom Afriky a zároveň k spojeniu afrického kontinentu s Európu. Má rozlohu 1 750 000 km2 a patrí jej miesto 3. najväčšej krajiny Afriky. V Líbyi žije približne 5 miliónov obyvateľov.
Na západe krajiny sa rozprestiera planina Jeffara s najväčším mestom Tripolis, v strede leží malebná zátoka Sirte, s rovinami Misurata a Sirte. Druhé najväčšie mesto Benghází sa nachádza na rovnomennej rovine na východe. Pohoria Al-Jabal Al-Gharbi a Al-Jabal AL-Akhard tvoria zaujímavý zvýšený reliéf na 30. stupni severnej šírky. Na 30. stupni južnej šírky je púšť Al-Hamada Al-hamra. V tejto oblasti leží i klenot púšte Ghadames a údolie Al-Jufra s tromi hlavnými mestskými oázami - Houn, Waddan a Sokna, obklopené sopečnými pohoriami Al-Huraj, Al-Hasawna a Assawda. Je to oblasť známa miernym podnebím, hojnosťou pramenistej vody a palmových stromov. Vo východnej časti Ramalat Rabyana a Al-Sarir je nekonečná hora piesku s množstvom rozprávkových oáz.
* Prevažne púštna klíma; len v severnej Cyrenaike stredomorská klíma (zrážky v zime);Zásluhou nedostatku prírodných bariér je počasie v Líbyi značne ovplyvnené púšťou na juhu a Stredozemným morom na severe. V lete tu býva obyčajne veľmi teplo, v rovine Jefara dosahujú teploty 27-31 º C, v púšti až 40 ºC. V pobrežných oblastiach býva 25 - 27 ºC. Klimatickou zvláštnosťou je horúci a veľmi suchý piesok roznášajúci vietor "ghiblí", ktorý môže v priebehu niekoľkých hodín zvýšiť teplotu až na 40 - 50 ºC.

* História Líbye je popretkávaná rôznymi kultúrami. Artefakty predhistorického umenia a rytiny na skalných previsoch v Tadrate, Matchandoush a Acacuských horách sú podľa niektorých bádateľov považované za dôkazy najstarších civilizácií na našej planéte.
 
Zdroje: http://www.skrz.sk, CD: Encarta World Atlas98
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.