referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gizela
Utorok, 17. mája 2022
Nemecko a alpské štáty (Lichtenštajnsko, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Švajčiarsko)
Dátum pridania: 30.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: veverica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 468
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Lichtenštajnsko, Nemecko, Rakúsko, Slovinsko, Švajčiarsko

Nemecko leží v srdci Európy a je najväčšou priemyselnou veľmocou kontinentu. Roku 1945 bolo rozdelené na dve samostatné krajiny, ktoré sa roku 1990 znovu zjednotili. V južnej časti Nemecka sa dvíhajú Alpy, najvyššie horstvo Európy. Alpské končiare sa týčia aj nad Švajčiarskom, Rakúskom, Lichtenštajnskom a Slovinskom, ktoré sa roku 1991 vyčlenilo z bývalej Juhoslávie. Povrch
Pobrežie severného mora lemujú nížinné planiny s rašeliniskami. Južnejšiu, strednú časť Nemecka tvorí pahorkatina. Vrchy sú tu nižšie a staršie ako rozoklané alpské štíty, ktoré sa začali formovať iba asi pred 65 miliónmi rokov. Rieka Dunaj tečie od svojho prameňa v Schwarzwalde v Nemecku smerom na východ, preteká cez Rakúsko a ďalšie krajiny a napokon ústi do Čierneho mora. Ďalšia významná rieka , Rýn tečie smerom na sever

RÝN – je hlavnou vodnou dopravnou tepnou Nemecka. Je významnou spojnicou krajiny s prístavmi na severe. Medzi svojim prameňom vo Švajčiarsku a severným morom sa vinie v 1 320 km dlhom toku.

DUNAJ – je druhov najdlhšou riekou Európy. Meria 2 840 km.

BODAMSKÉ JAZERO – má rozlohu 540 km2 je najväčším nemeckým jazerom. Časť jeho vôd patrí Rakúsku a Švajčiarsku.
ALPY – sa vytvorili v období, keď blok s pevninou Afriky narazil na blok s eurázijským kontinentom , čo spôsobilo zdvihnutia množstva hornín.

KRASOVÁ OBLASŤ – v tejto vápencovej oblasti Slovinska tečie väčšina časť vody v riekach cez obrovské jaskyne a iné podzemné priestory.

HRAZ – toto členité a lesnaté horstvo je oveľa staršie ako Alpy Sformovalo sa pred 300 miliónmi rokov.

Podnebie
Vo východnej časti Nemecka sú v zime nižšie priemerné teploty. Najchladnejšou oblasťou sú Alpy. V lete je zrážok viac. V Alpách sú bežne zmeny počasia v dôsledku silného vzdušného prúdenia.

Priemysel
Nemecko je významným producentom automobilov, chemických a strojárskych výrobkov a dopravných zariadení. Švajčiarsko a Lichtenštajnsko, krajiny s malými zásobami nerastných surovín, vyrábajú kvalitné tovary (hodinky a farmaceutické výrobky) a poskytujú bankové služby. Alpské krajiny sú po celý rok cieľom turistov.

Obyvateľstvo
Najhustejšie obývané oblasti v tomto európskom regióne sú západná a stredná časť Nemecka. Hustota osídlenia je vysoká najmä v priemyselnom Porýní a Porúrí. Vysoké Alpské končiare na juhu majú stále snehovú čiapku.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.