Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Indonézia

INDONÉZIA
Indonézia v juhovýchodnej Ázii je najväčším súostrovím na svete.Tvorí ho vyše 17 000 ostrovov,z ktorých je asi ½ obývaná.
Rozloha:1 919 433 km
Počet obyvateľov.209 774 138
Hlavné mesto:Jakarta (Džakarta)
Úradné jazyky:indonézština,jávčina
Mena:indonézska rupia
-Väčšina indonézskych ostrovov leží blízko rovníka alebo priamo na ňom.Ostrovy sú hornaté s mnohými sopkami,z ktorých bolo ešte nedávno 77 činných.Podnebie je horúce a vlhké,veľkú časť územia pokrývajú tropické dažďové pralesy.Indonézii patria ostrovy Jáva,Sumatra,Sulawesi(tiež Celebes) a časti ostrova Borneo(oblasť Kalimantan) a Novej Guiney(oblasť Irian Jaya).
Príroda-Západné ostrovy Indonézie boli kedysi spojené s ázijskou pevninou,preto tam žije mnoho ázijskych zvierat,ako sú slony a orangutany.Východné ostrovy boli v minulosti spojené s Austráliou,preto tam žijú podobné živočíchy ako papagáje kakadu a vtáky rajky.
Jazyk-Väčšina obyvateľov Indonézie sú Malajzijčania.Okrem národného jazyka hovoria aj niektorým približne z 300 ďalších jazykov a dialektov.Vyše 80% tvoria moslimovia ,preto je Indonézia najväčšiou islamskou krajinou na svete.
Život a práca-Mnoho Indonézanov žije vo vidieckych sídlach,niektorí v domoch postavených na koloch.Rýchlo sa tu rozvýja priemysel,najrýchlejšie v mestách,ako sú Jakarta a Surabaja na Jáve.Lesy sú bohaté na drevo,v mori sú dobré podmienky na rybolov.Z nerastných surovín sa ťaží cín,nikel,meď a ropa. V továrňach vyrábajú na vývoz odevy a elektrotechnické výrobky.
Osídlenie-Ľudia obývajú Indonéziu už od prehistorických čias.V 8.stor.poKr. tam boli ešte pred príchodom islamu hinduistické a budhistické kráľovstvá.Portugalskí obchodníci prišli v 16.stor. Koncom 19. stor. územie kolonizovali Holanďania a nazvali ho Východná India. Napokon sa v r.1949 stala republikou.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk