Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Sudán

Sudán je rozlohou najväčšia krajina Afriky. Leží na severovýchode kontinentu a hraničí s 9 africkými štátmi.
Rozloha:2 505 813 km2
Počet obyvateľov: 32 594 128
Hlavné mesto:Chartúm
Úradný jazyk:arabčina
Mena:sudánsky dinár
-Väčšina obyvateľov Sudánu žije pozdľž brehov Bieleho a Modrého Nílu,ktoré sa spájajú v hlavnom meste Chartúm do Nílu,tečúceho na sever do Egypta.Severný Sudán je púšťou,ktorá smerom na juh prechádza do trávnatých rovín stredného Sudánu.Na juhu,kde viac prší ,sa rozprestierajú rozsiahle lesy a močiare nazývané Sudd.Juh je bohatý na divú zver,žijú tam žirafy,levy,leopardy a slony.V Níle žijú hrochy a krokodíly.Podnebie je horúce, na severe v lete teplota ovzdušia dosahuje 46 stupňov.Po stáročia bol severný Sudán domovom Arabov,ktorí vyznávajú islam a tvoria 50% populácie.Juh obýva niekoľko odlišných afrických černošských skupín,ktoré sa hlásia ku kresťanom a zároveň udržujú aj tradičné africké náboženstvá.Hovoria viac ako stovkou rozličných afrických jazykov.
Poľnohospodárstvo a priemysel- Hlavnou exportnou plodinou je bavlna,zatiaľ čo pšenica a proso sú hlavnými plodinami určenými na obživu obyvateľstva.v baniach sa ťaží chróm,sadra a zlato.Sudán má okrem toho najväčšie svetové zásoby arabskej gumy,ktorá sa používa v medicíne a na výrobu atramentu.Občianske vojny medzi juhom a severom v 50. a 60. rokoch 20. stor. sa v r.1983 opäť obnovili.Vojny a sucho spôsobili,že tento región patrí medzi najproblémovejšie.Nevyužité zostali ropné ložiská objavené na juhu krajiny.Zavlažovacie systémy by mohli zvýšiť úrodu a zamestnanosť obyvateľstva,ale chýbajú na to finančné zdroje.Nedostatok peňazí na nákup strojov,paliva a hnojív zostáva naďalej veľkým problémom.Mnoho kvalifikovaných Sudáncov pracuje v zahraničí a svoju mzdu posiela domov.
Osídlenie- Ľudia po prvý raz osídlili územie Sudánu asi pred 9000 rokmi a pred 6000 rokmi ho začali poľnohospodársky využívať. Okolo r. 500 po Kr. priniesli misionári do regiónu kresťanstvo,ale neskôr územie dobyli moslimovia.Od r. 1899 bol Sudán pod spoločnou správou Egypta a Veľkej Británie, až kým sa v r. 1956 nestal nezávislým. Odvtedy boli v krajine zväčša pri moci vojenské vlády.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk