referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Zadar
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aradvan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 939
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 3.02 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Zadar - hlavné stredisko severnej Dalmácie a piate najväčšie mesto Chorvátska, má mimoriadny význam kultúrny, hospodársky, vzdelávací i historický. Je nielen priemyselným mestom (továreň na likéry), ale aj známym prímorským strediskom. V súčasnosti má cez 90 000 obyvateľov. Je obklopený viac než 100 ostrovmi, ostrovčekmi a skalami (16 obývaných a 118 neobývaných) a tromi národnými parkami: Kornáty, Paklenica a Plitvické jazerá. Leží v strede Chorvátska, kde sa spája sever s juhom. Je najstarším univerzitným mestom Chorvátska od r. 1396, kedy tu pôsobilo prvé veľučilište v Chorvátsku, ktoré sa rovnalo tým v Paríži, Bologni a Prahe. Súčasná filozofická fakulta pozostáva z 19 katedier. Ochrancami mesta sú sv. Zoilo, Šimon, Grisogonus a Anastázia. V r. 1899 tu bola založená turistická asociácia Liburnia na podporu turistického ruchu v meste. Stáva sa ohnisko chorvátskej kultúry a slobodomyseľných myšlienok. Tu žijú prví chorvátsky osvietenci. Tu bol v r. 1536 napísaný i prvý chorvátsky román Planina (Hory), ktorého autorom je Peter Zoranič – ninský šľachtic narodený a vychovaný v Zadare. Tu vychádzajú od r. 1806 i prvé noviny v chorvátskom jazyku Kraljski Dalmatin. Tu bola daná prvá narkóza éterom (10.3.1847), rok po Bostone.
Tunajšia továreň na likéry vyrába zo zvláštneho druhu višní (maraska) známu špecialitu maraskino a ďalšie špeciálne druhy destilátov, napr. horký likér pelinkovac.
Historická časť mesta sa rozkladá na malom aluviálnom polostrove v podobe zakotvenej lodi, ktorý je s novou časťou mesta spojený mostom. Jeho stáročné rany hreje slnko 2600 hodín ročne. Písomné zmienky naň trvajú už 2400 rokov.
Behom svojej histórie mal rôzne mená: Idassa, Jadera (názov spojený s nejakým hydrografickým termínom), Diadora, Zadar, Zara, Grad, .. V historických zmienkách z 9. st p.n.l sa Zadar spomína pod názvom Jadera ako osada Illýrskeho kmeňa, ktorého členovia boli výbornými námorníkmi, mali dobré kontakty s Grékmi a prístav v Zadare bol miestom odkiaľ odchádzali na obchodné plavby a kam sa z nich úspešne vracali. V 4. st p.n.l. bolo osídlené Grékmi, a tak v zápisoch z r. 384 pnl sa spomína pod názvom Idassa, Jadar a jeho obyvateľov nazývajú Iadassinoi (obyvateia Idassy resp. Jaderu). Rimania pod vedením Júliusa Cézara kolonizovali oblasť postupne od 2. st pnl a v r. 48 pnl ju dobyli a nazvali Colonia Iulia Iader. Vybudovali tu aquadukt, market, verejné kúpele, amfiteáter. Mesto podelili na obdĺžniky pomocou piatich pozdĺžnych a množstva priečnych ulíc.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.