referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Velebit
Dátum pridania: 21.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: aradvan
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 344
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
Vápencové pohorie Velebit lemuje časť chorvátskeho pobrežia s dĺžkou asi 100 km. Velebit je pusté, divoko rozorvané pohorie, z vnútrozemskej strany zalesnené, z prímorskej strany holé, príkro sa zvažujúce k moru (akoby sa skaly týčili priamo z mora). Pobrežie je preto holé a nehostinné, takmer bez vegetácie. Celoročné priemerné teploty sa pohybujú okolo bodu mrazu. Vyskytuje sa tu mnoho špecifických botanických druhov, ktoré nerastú nikde inde na svete. Najvyšším vrchom pohoria je Vaganjski vrh, s výškou 1758 metrov.
Na území pohoria Velebit sa nachádza národný park Paklenica. Je to sústava dvoch riečnych kaňonov (Veľká a Malá Paklenica), jaskýň a priepastí pri Starigrade, rozprestierajúcich sa na ploche 36 km2. Priesmyky hlboké až 400 metrov patria medzi najpôsobivejšie erozívne útvary. Okrem hustých lesov je významná i fauna Paklenice - endemické druhy hmyzu, plazy a početné druhy vtákov, medzi ktorými je aj sup bielohlavý. Národný park Paklenica je medzinárodne uznávaným alpinistickým centrom. Najobľúbenejším cieľom horolezcov v Chorvátsku je Anicá kuk – 400 metrov vysoká skala čnejúca v priesmyku. V súčasnej dobe sú sprístupnené dve desiatky vrchov vhodných pre výstup. Pozoruhodná je aj kvapľová jaskyňa Manita Peč.
V prírodnej rezervácii Kukovi sú zase chránené zaujímavé zoskupenia holých, bizarných skalných útvarov a krasových javov, ktoré vznikli pôsobením erózie.

4 km za obcou Gospič je po pravej strane odbočka do obce Smiljan, rodiska Nikolu Teslu. V jeho rodnom dome je aj múzeum. Nikola Tesla (1856-1943) bol jedným z najvýznamnejších bádateľov a vynálezcov tohto storočia v elektrotechnike a rádiofónii (trojfázový prúd). Patentoval okolo 700 vynálezov.Maslenický most

Blízko obce Maslenica je morská úžina Novsko ždrilo, preklenutá Maslenickým mostom (Maslenički most). Novská úžina spája široký morský záliv, nazývaný Novigradské more (Novigradsko more), s Velebitským kanálom. Novigradské more ďalšou úžinou prechádza do Karinského mora.
Veľmi dôležitý most na Jadranskej magistrále (strategický význam), na úseku medzi Starigradom a Zadarom, bol v bojoch, v rokoch 1991-1992 zničený. Tento most vedie cez morskú úžinu nazývanú Novigradské more. Pretože maslenický most bol jedinou a tu veľmi dôležitou spojnicou medzi severným a južným chorvátskym pobrežím, bol v krátkom čase (v priebehu 1 mesiaca) postavený vedľa zničeného starého mosta nový, pontónový most. Ten slúžil až do marca 1997, keď otvorili nový most.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.