referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Pondelok, 6. decembra 2021
Turistické značenie
Dátum pridania: 24.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: pelak_brano
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 380
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 30s
Pomalé čítanie: 3m 45s
 
V súčastnosti sa na značenie turistických ciest používa prevažne pásové značenie. Symbolom tohoto značenia je pásová značka rozmerov 100x100 mm tvorená tromi vodorovnými pásmi, z ktorých prostredný je prevedený vedúcou farbou, ktorá charakterizuje značenú cestu. Podľa tohoto pásu značku, prípadne značenú cestu nazývame - napríklad červená. Obidva krajinné pásy sú biele a majú iba upútať pozornosť a zlepšiť viditeľnosť značky. Pri súčastnom priebehu (súbehu) niekoľkých rôznofarebne značených ciest sa vytvárajú viacfarebné značky. Pri náhlej zmene smeru značenej trasy sa používajú šípky ukazujúce v smere zmeny smeru.
Na značenie turistických ciest sa používajú štyri vedúce farby: červená, modrá, zelená a žltá. Ich poradie zodpovedá aj poradiu dôležitosti značených ciest v teréne a je dôsledne dodržiavané aj pri viacfarebných značkách a šípkach. Platné smernice určujú tieto zásady dôležitosti: červená a modrá značka tvorí základnú kostru siete značených turistických ciest. Červená sa používa hlavne pre značenie diaľkových a hrebeňových horských ciest. Zelená a žltá sa používajú pre vedľajšie cesty, žltá predovšetkým pre krátke spojky.

Pásové turistické značenie býva často doplnené tvarovým značením. Symbolom tvarového značenia sú obrazce rôznych tvarov, napríklad štvorce, trojuholníky, kruhy a celá rada ďalších. Tvarové značenie sa používa napríklad pri vyznačení odbočiek do dĺžky 1km od pásového značenia. Symboly majú svoj ustálený tvar a používajú sa pre vyznačenie odbočky ku vrcholu s výhľadom, zrúcanine hradu, studničke alebo prameňu, prípadne inému zaujímavému objektu.Okrem pásového značenia je ešte používané aj miestne značenie. Toto značenie je určené pre krátke vychádzkové trasy, najčastejšie okruhy v blízkosti veľkých miest, pripadne rekreačných alebo turistických stredísk, kempingov. Symbolom tohoto značenia je štvorec so stranou 100 mm, rozdelený uhlopriečkou na dva trojuholníky, z ktorých horný je vždy farebný a spodný biely.V okolí kúpeľných stredísk sa používa kúpeľné značenie. Slúži na značenie kúpeľných rehabilitačných okruhov. Symbolom tohoto značenia je štvorec so stranou 100 mm, ktorý je rozdelený štyrmi zvislými rovnako širokými pruhmi. Vnútorné dva pruhy sú prevedene dvoma pestrými farbami a vonkajšie pruhy sú biele.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.