referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Klára
Štvrtok, 29. októbra 2020
Morské oko
Dátum pridania: 24.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: baska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 294
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Rekreačný krajinný celok Morské oko sa nachádza v v CHKO Vihorlat.
Vznik Morského oka spadá do obdobia doznievania sopečnej činnosti vo Vihorlate. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahradili dolinu potoka Okna a za vzniknutou bariérou vzniklo prírodné jazero. Morské oko je výnimočné svojim pôvodom, polohou, fyzikálno-chemickým a biologickým režimom. Leží v nadmorskej výške 619 m a dosahuje hĺbku až 25,1 m. Dnešná podoba jazera existuje od osemdesiatych rokov 19. storočia, keď bol vybudovaný umelý priehradný múr. Asi 7 ha plocha jazera po zvýšení vodnej hladiny o 5 m vytvorila dnešnú plochu 13,8 ha.
Do jazera ústi 6 stálych prameňov a niekoľko periodických. Prebytočnú vodu z jazera odvádza potok Okna. Pobrežie je veľmi členité. Jeho západná a severná časť má mierny sklon a je pokrytá jemným pieskom. Východný breh je strmý a kamenitý. Hlbšie časti jazera sú pokryté hrubou vrstvou bahna.
Morské oko je veľkou prírodnou zvláštnosťou slovenskej prírody. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je to národná prírodná rezervácia v celkovej výmere 108,48 ha.
Morské oko je zaujímavé nielen svojím vznikom, polohou a krásou, ale i tajomným životom pod vodnou hladinou. Obklopené vrchmi a súvislými lesmi je celoročne zásobované čistou vodou bystrín, ktorá sa hromadí v hlbokej jazernej panve.
Životný priestor jazera tvorí voľná voda a dno. Pre život vodných organizmov sú najdôležitejšie presvetlené časti príbrežnej zóny a hornej vrstvy vody pod hladinou. Tu, v hĺbke do 10 m, žije väčšina živých organizmov Morského oka zoskupená v spoločenstvách spojených navzájom potravnými reťazcami. Sú to predovšetkým drobné zelené rastliny, baktérie, sinice a vodné riasy,vírniky, perloočky a veslonôžky,malé ryby, napr. čereble ale aj dravé pstruhy.Vyhlásením územia za národnú prírodnú rezerváciu vznikli právne predpoklady nielen pre ochranu krás, ale i druhového bohatstva života Morského oka.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.