referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Viliam
Sobota, 28. mája 2022
Čadca - fyzickogeografická a humánnogeografická charakteristika
Dátum pridania: 07.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mkubiatko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 837
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 32m 0s
Pomalé čítanie: 48m 0s
 
Poloha: Mesto Čadca sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska pri hraniciach s Českou republikou a Poľskom v Kysuckom podolí na sútoku Kysuce a jej ľavostranného prítoku Čierňanky. Zemepisné súradnice sú 49O 26´ severnej zemepisnej šírky a
18O 47´ východnej zemepisnej dĺžky. Čadca sa nachádza v nadmorskej výške 415 metrov. Od Bratislavy je Čadca vzdialená 240 km od Bratislavy po cestnej komunikácii a 230 km po železničnej komunikácii a od Žiliny 30 km. Vzhľadom na príslušnosť ku geomorfologickým celkom patrí Čadca do Vonkajších Západných Karpát, konkrétnejšie do Turzovskej vrchoviny, z geologického hľadiska sú to treľohorné flyšové súvrstvia – striedanie pieskovcov a ílovcov. Vzhľadom na klimatické pomery sa Čadca nachádza v mierne teplej oblasti s dostatkom zrážok (850 – 900 mm). Z hydrologického hľadiska patrí do povodia rieky Kysuce, z pedologického hľadiska tu prevládajú hnedé lesné pôdy.
Z administratívneho hľadiska leží Čadca v Žilinskom kraji. Sídlo Čadca hraničí s katastrami týchto obcí – Svrčinovec, Čierne, Skalité, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Dunajov, Zákopčie, Raková a hranice sa malou časťou dotýkajú hraníc s Českou republikou. Mesto má veľmi výhodnú dopravnú polohu, pretože v okrese sa nachádza 5 cestných hraničných priechodov (4 s Českou republikou a jeden s Poľskom) a dva železničné hraničné priechody. Z hľadiska cestovného ruchu leží Čadca v blízkosti CHKO Kysuce a blízko je lyžiarske stredisko Veľká Rača.
Geomorfológia: Všetky geomorfologické celky, ktoré zasahujú do Čadce patria do Vonkajších Západných Karpát. Veľmi malou časťou tu zasahujú Moravsko – sliezske Beskydy na severe sídla. Podstatnú časť územia zaberá Turzovská vrchovina. Z jej častí sen zasahuje na severe Kornianska brázda s najvyšším bodom 605 metrov nad morom. Z ďalších častí z Turzozovskej vrchoviny tu zasahujú Predné vrchy. Ďalšou časťou je Hornomysucké podolie. Na území Čadce zasahuje severná čierňanska časť tohto podolia. Do katastra zasahujú aj Javorníky a to časťou Rakovská hornatina. Tu sa nachádza aj najvyšší vrch Čadce a to je Chotárny kopec vo výške 906 metrov nad morom. Posledným geomorfologickým celkom, ktorý tu zasahuje sú Kysucké Beskydy s časťou Javorský Beskyd.

Reliéf a geológia: Súčasný reliéf povrchu územia je rozčlenený na riečne doliny, chrbty rôzne iné geomorfologické tvary, je to výsledkom geologických a geomorfologických síl a procesov od mladších treťohôr až dodnes.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Maráky P., Šeliga L. a spol. : Čadca a okolie, Osveta 1981, Gerát R., Velička J., Ščuryová M. : Čadca a okolie, Magma 1998, Korec P., Lauko V., Tolmáči L., Zubriczký G., Kraje a okresy Slovenska, Q 111, 1997, Atlas SSR
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.