referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jela
Piatok, 19. apríla 2024
Spojené štáty americké (USA)
Dátum pridania: 31.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 297
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 14m 10s
Pomalé čítanie: 21m 15s
 
Za menej ako 400 rokov sa Spojené štáty americké (USA) zmenili z divočiny obývanej Indiánmi na najmocnejšiu priemyselnú krajinu sveta. USA tvorí päťdesiat štátov vrátane Aljašky na ďalekom severe a Havajských ostrovov v Tichom oceáne. Nachádzajú sa tu dve rozsiahle horské pásma, Appalačské vrchy na východe a Skalnaté vrchy na západe. Prevažnú časť v strede krajiny tvoria Veľké prérie. Veľké zásoby ropy, uhlia a nerastných surovín spolu s hromadným prisťahovalectvom v 19. a začiatkom 20. storočia pomohli rýchlemu rastu obchodu a priemyslu. Americké výrobky a kultúra sú známe po celom svete.
USA nie sú jednou krajinou, ako je napríklad Brazília či Kanada, ale federáciou alebo skupinou 50 samostatných štátov. Vlajka USA je známa svojimi pruhmi a hviezdami. Pôvodne sa do Únie spojilo iba 13 štátov na atlantickom pobreží, ale ako sa Američania počas 19.storočia rozpínali na západ, pripájali sa nové štáty. Všetky štáty okrem dvoch sa rozprestierajú medzi Atlantickým a Tichým oceánom. Zostávajúce dva sú Aljaška na ďalekom severozápadnom cípe Severnej Ameriky a Havaj – skupina ostrovov v Tichom oceáne. Aljaška je najväčším štátom. Havaj je najmladším, pripojil sa iba v roku 1959. Až do vyhlásenia nezávislosti roku 1776 toto územie ovládala Veľká Británia. Dnes má každý štát svoje vlastné zákony, ale podlieha vláde vo Washingtone.
Obyvateľstvo USA tvorí široká škála rôznych národností a rás. Väčšinou sú potomkami prisťahovalcov, ľudí, ktorí prišli z iných krajín sveta, napríklad z Európy a Ázie. Mnohí Afroameričania sú potomkami otrokov násilím dovlečených do USA v 17.,18. a začiatkom 19.storočia.Stále viac vzrastá počet Hispáncov (hovoriacich po španielsky), Ázijcov a Afroameričanov. Okolo roku 2050 budú tieto skupiny tvoriť viac ako polovicu americkej polulácie.
Viac ako 75% Američanov žije v mestách alebo v predmestských častiach. Väčšina ľudí býva vo vlastných domoch na predmestí a cestuje do práce autami. Najväčšim mesto USA je New York s viac ako 7 miliónmi obyvateľov, za ním nasleduje Los Angeles a Chicago. V mestách žijú ľudia rôznych národností. Často majú svoje vlastné štvrte ako napríklad Malé Taliansko alebo Čínske mesto.
USA sú najbohatšou krajinou sveta. Medzi najvýznamnejšie produkty patria železo, oceľ, drevo a výrobky z papiera, elektronické zariadenia, autá a lietadlá. Priemyselné odvetvia vytvárajú mnoho pracovných príležitosti. Ženy dnes tvoria takmer polovicu pracujúcich v krajine.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Zemepis sveta
Podobné referáty
Spojené štáty americké (USA) SOŠ 2.9544 1020 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.