referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Utorok, 26. septembra 2023
Slovenské arboréta a parky
Dátum pridania: 31.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smajlik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 958
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 12.1
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 20m 10s
Pomalé čítanie: 30m 15s
 
Národné parky

TANAP - Tatranský národný park
PIENAP - Pieninský národný park
NAPANT - Národný park Nízke Tatry
NAPASDR - Národný park Slovenský raj
NAPAMF - Národný park Malá Fatra
NAPAMP - Národný park Muránska planina
NAPAVK - Národný park Východné Karpaty Chránené krajinné oblasti

CHKOVF - Veľká Fatra
CHKOSK - Slovenský kras
CHKOV- Vihorlat
CHKOMK - Malé Karpaty
CHKOP - Poľana
CHKOŠV - Štiavnické vrchy
CHKOHO - Horná Orava
CHKOPO - Ponitrie
CHKOK- KysuceSad Janka Kráľa, Bratislava


Pohľad do Sadu Janka Kráľa, v pozadí pylón Nového mosta s kaviarňou Bystrica v tvare "lietajúceho taniera". Sad Janka Kráľa patrí medzi prvé verejné parky v strednej Európe, založený bol r.1775. Nachádza sa na pravom brehu Dunaja medzi Novým a Starým mostom.


ŽIVOČÍŠSTVO BISKUPICKÝCH LESOV - CHRÁNENÝ AREÁL PÁNSKY DIEL


Chránený areál Pánsky diel bol vyhlásený v roku 1990 na ochranu lesostepnej časti, spoločenstva asparágovej (dunajskej) hložiny (Asparago-Crataegetum) so vzácnymi a ohrozenými druhmi fauny a flóry. Môžeme tu vidieť' niektorých zástupcov z čeľade vstavačovitých (Orchidaceae), napr. kriticky ohrozený vstavač ploštičný (Orchis coriophora), vstavač vojenský (O. militaris), vstavač obyčajný (O. morio), ale aj mnohé iné ohrozené a vzácne rastliny. Biologickú hodnotu tohto územia zvyšujú niektoré chránené druhy živočíchov. Z hmyzu je to napr. modlivka zelená (Mantis religiosa), májky (Meloe sp.l, bystruškovité (čeľaď' Carabidae), čmeliaky (Bombus sp.), roháč obyčajný (Lucanus cervus). Bohaté je aj zastúpenie suchozemských stavovcov. Žijú tu obojživelníky, z plazov užovka obojková (Natrix natrix), jašterica bystrá (Lacerta agilisJ, slepúch lámavý (Anguis fragilis), chránené druhy zemných cicavcov - piskor lesný (Sorex araneus), piskor krpatý (Sorex minutus), bielozúbka sivá (Crocidura suaveolens), bielozúbka malá (Crocidura leucodon) a množstvo drobného vtáctva.
Rozmanitosf prírodných podmienok, pestrá skladba rôznych typov lesov, lesostepí a mokraďných spoločenstiev podmieňuje aj bohatosť a pestrosť druhovej skladby živočíchov.
Čo sa týka množstva zástupcov je na prvom mieste zastúpený hmyz. Aj keď' drobné, často nenápadné živočíchy si na prvý pohľad ani nevšimneme, je medzi nimi mnoho zaujímavých a vzácnych druhov.
V teplomilných dúbravách žijú hlavne rôzne druhy fuzáčov a roháče. Pozornosť' si zasluhuje najmä nás najväčší chrobák roháč veľký (Lucanus cervus).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.