referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Piatok, 18. septembra 2020
Geografia cestovného ruchu - Hornonitriansky región
Dátum pridania: 02.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ruskova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 442
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Cestovný ruch je súbor aktivít v príslušnom prostredí, ktoré uspokojujú potreby ľudí súvisiace s cestovaním mimo ich trvalého bydliska. Bez rozdielu, či dôvodom tohto cestovania je oddych alebo nepravidelná povinnosť.

Keďže cestovný ruch je jednou z ekonomických aktivít človeka, rozvíja sa popri geografii poľnohospodárstva, geografii priemyslu, geografii dopravy aj geografia cestovného ruchu ako osobitná špecializácia humánnej geografie.

Humánna geografia študuje zákonitosti socioekonomickej časti geosféry, v ktorej sa špecializovali odvetvia skúmajúce ekonomické aktivity človeka, obyvateľstvo, sídla, politické systémy a iné.

Mojím vybraným regiónom je Hornonitriansky región – oblasť, ktorej os tvorí rieka Nitra, prameniaca pod najvyšším vrchom tejto oblasti – Kľakom (1 351 m). Hlavnými centrami cestovného ruchu tejto oblasti sú Bojnice, Nitra a Topoľčianky.

Z hľadiska kategorizácie regiónov cestovného ruchu Slovenskej republiky patrí Hornonitriansky región do III. kategórie – región cestovného ruchu s regionálnym významom, má celoročne priaznivé podmienky na krátkodobú rekreáciu a turistiku a jeho nosnými funkciami sú: - poznávací cestovný ruch,
- kúpeľný cestovný ruch,
- turistický cestovný ruch.

Bojnice ležia cca 3 km od Prievidze a s okresným mestom sú spojené mestskou hromadnou dopravou. Bojnice sú charakteristické predovšetkým zámkom, kúpeľmi a zoologickou záhradou. Ich existencia je známa už v 6. storočí. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1113. Stojí na rozľahlej travertínovej kope. K najznámejším užívateľom a vlastníkom hradu patrili Matúš Čák Trenčiansky, Nofriovci, Korvínovci, Zápoľskovci, Turzovci. V roku 1644 získali Bojnický hrad na takmer 300 rokov Pálfiovci. Posledný šľachtický majiteľ gróf Ján Pálfi prestaval v rokoch 1889 až 1912 hrad pod heslom „Na pamiatku zašlej slávy“ na postromantické šľachtické sídlo v neogotickom štýle. Gróf Ján Pálfi bol veľkým milovníkom umenia a zberateľom starožitností. K najznámejším umeleckým predmetom z jeho pozostalostí patrí Bojnický oltár. Je to dielo talianskeho maliara Narda di Cione z polovice 14. storočia. Od roku 1950 je v zámku múzeum. V roku 1970 bol Bojnický zámok vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: Slovensko – turistický sprievodca, RNDr. Ján Lacika, Vydavateľstvo Príroda, 2002, Časopis CESTOVATEĽ, ročník VIII, december 2002, Príroda horného Ponitria, Ján Brtek, Vydavateľstvo Osveta, 1990, Prievidza nepoznaná, kolektív autorov, Patria I., 1998, Turistický sprievodca HORNÁ NITRA, 2001, Geografia cestovného ruchu, Propagačné materiály o Hornonitrianskom regióne, Internetové stránky – Bojnice, Nitra, Topoľčianky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.